Kupcie ciepłą czapkę i kurtkę. To będzie zima stulecia

Redakcja
25.09.2017 07:34
Kupcie ciepłą czapkę i kurtkę. To będzie zima stulecia
fot. Agencja Gazeta

Eksperci ostrzegają przed nadchodzącą zimą. Przełom lat 2017/2018 upłynie pod znakiem nieprawdopodobnego mrozu. Jakie temperatury wskażą termometry?

Według firmy Execta Weather, zajmującej się prognozami długoterminowymi, powinniśmy przygotować się na 30 stopni Celsjusza poniżej zera. W tym roku śnieg spadnie już w październiku. Wspomina się nawet o "małej epoce lodowcowej", która przełamie trwające od lat ocieplenie klimatu. Wnioski takie wyciągnięto na podstawie temperatury północnego Atlantyku. Te przekładają się na obniżenie temperatury całej Europy.

Zima rozpoczęła się już w Tatrach. - 20 centymetrów śniegu leżało w piątek (22 września) rano na szczycie Kasprowego Wierchu - – poinformowała dyżurna Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Zimowa aura panuje w Tatrach od wysokości 1600 m n.p.m. Biało zrobiło się m.in. w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz na szczytach okalających Morskie Oko.

Tymczasem tegoroczna jesień według meteorologów nie zamierza być piękna i złota - tylko zimna i deszczowa. Jak podaje IMGW, nad Europą dominuje rozległy wyż znad Finlandii, jedynie miejscami na zachodzie i południowym zachodzie kontynentu zaznacza się wpływ płytkich niżów. Polska znajduje się na skraju rozległego wyżu z centrum nad Finlandią. Ze wschodu napływa chłodne powietrze polarno-kontynentalne.

RadioZET.pl/pap/maal