Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Atak zimy w Polsce. Tatry toną w białym puchu [FOTO]

24.10.2017 20:44
xxx wiadomosci

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowe ogłosili we wtorek po południu po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Na Kasprowym Wierchu leży 35 cm śniegu, a termometry na szczycie pokazują pięć stopni mrozu.

Atak zimy w Polsce. Tatry toną w białym puchu [FOTO] fot. Kamery TOPR

"Panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki już od wysokości 1100 m n.p.m. znajdują się pod śniegiem" – podają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W wyższych partiach Tatr warunki turystyczne są bardzo trudne. Pod warstwą świeżego śniegu znajduje się zmrożony i twardy śnieg, a w wielu miejscach występują oblodzenia. Szlaki są nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny.

Ratownicy górscy wyjaśniają, że przy pierwszym stopniu zagrożenia lawinowego pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

"Kluczowym problemem lawinowym jest świeży śnieg z ostatnich opadów. Jego pokrywa wywiera nacisk na dotychczasowe płyty śnieżne, powodując ryzyko wywołania obsunięć śniegu i tworzenia się lawin" – czytamy w komunikacie przygotowanym przez TOPR.

Już wkrótce do Polski zawita zima! ZOBACZ długoterminową prognozę pogody

Według prognoz opady śniegu w Tatrach utrzymają się do końca bieżącego tygodnia.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń