Zamknij

Zimni ogrodnicy w Polsce. Pogoda zrobi się niebezpieczna

Redakcja
13.05.2019 19:10
Zimni ogrodnicy i zimna Zośka w Polsce
fot. Tomasz Kawka/East News

Przed nami chłodne i bardzo deszczowe dni. Miejscami będzie wręcz niebezpiecznie – szczególnie na południu Polski, gdzie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW drugiego stopnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ulewami i wzrostem poziomu rzek. Jak zapowiadają synoptycy, padać będzie też w centrum kraju, choć nie tak intensywnie. W wielu regionach spodziewane są też gwałtowne burze.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed dynamiczną i niebezpieczną aurą obowiązują w województwie śląskim (w powiatach: cieszyńskim, bielskim i żywieckim), w województwie małopolskim (w powiatach: oświęcimskim, wadowickim, suskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim, gorlickim, nowotarskim i tatrzańskim) oraz w województwie podkarpackim (w powiecie jasielskim).

W tych miejscach spadnie nawet do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. Alerty obowiązują do środy.

screenshot-www.ventusky.com-2019.05.13-19-09-17
fot. ventusky.com

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka w Polsce

Najbliższe dni będą deszczowe, ale też chłodne. W końcu, jak głosi przysłowie, "Pankracy, Serwacy, Bonifacy - źli na ogrody chłopacy". Inaczej mówiąc, po majówce, od 12 do 14 maja, czas na ochłodzenie. Potem, 15 maja, przyjdzie jeszcze zimna Zośka.

To czas na ostatnie wiosenne przymrozki, choć w tym roku temperatury poniżej zera już raczej nam nie grożą. Będzie chłodno, ale nad ranem termometry będą wskazywać dodatnie wartości - pomiędzy 4 a 10 st. Celsjusza. W ciągu dnia temperatura będzie wzrastać do około 15 stopni. Dopiero od czwartku zrobi się cieplej, a temperatura znów podskoczy do 20-23 stopni.

RadioZET.pl/IMGW