Zamknij

Ziobro: 7 osób, w tym 3 adwokatów, zatrzymało CBA ws. reprywatyzacji

Redakcja
11.05.2017 10:16
Ziobro: 7 osób, w tym 3 adwokatów, zatrzymało CBA ws. reprywatyzacji
fot. Wikimedia Commons

7 osób, w tym 3 adwokatów, zatrzymało w czwartek CBA w związku z procesem przejmowania i wyłudzania nieruchomości - poinformował minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Dodał, że jednym z zatrzymanych jest "bardzo znany adwokat". Ujawnił, że działania w sprawie prowadzi CBA we współpracy z prokuraturą; trwają też przeszukania. - Straty w tej sprawie są szacowane na co najmniej 50 mln zł; sprawa jest rozwojowa - podkreślił Ziobro. Poinformował, że śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, która będzie stawiała zarzuty w tej sprawie.

Zobacz także

Według Ziobry, w tle czwartkowych zatrzymań "jest wątek sądowy, polegający na ustanawianiu przez sąd kuratorów" w ramach reprywatyzacji - i ta kwestia jego zdaniem zadaje kłam publicznym twierdzeniom stowarzyszeń sędziowskich, że w sprawie reprywatyzacji sądy działają tak jak należy. Minister uznał, że ta sprawa to kolejny argument za potrzebą reformy sądownictwa. Ziobro wypowiadał się przy okazji powołania Patryka Jakiego przez premier Beatę Szydło na przewodniczącego komisji weryfikacyjnej do tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości.

CBA w oficjalnym komunikacie poinformowało, że agenci w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji zatrzymali 8 osób, m.in. biznesmena - jednego z najbardziej znanych kupców roszczeń dekretowych do atrakcyjnych gruntów w stolicy, dwóch rzeczoznawców i trzech adwokatów.

RadioZET.pl/PAP/MAAL