Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ziobro: atak na prezydenta Gdańska zasługuje na najwyższe potępienie. Jest śledztwo ws. próby zabójstwa

14.01.2019 12:28
xxx wiadomosci

– Prokurator Okręgowy w Gdańsku wszczął dziś śledztwo w sprawie próby zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – poinformował na konferencji prasowej Prokuratury Generalnej Krzysztof Sierak. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że „atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zasługuje na najwyższe potępienie”.

Ziobro: atak na prezydenta Gdańska zasługuje na najwyższe potępienie. Jest śledztwo ws. próby zabójstwa fot. Z.Kaczmarek/Reporter

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– W tej sprawie jesteśmy wszyscy z panem prezydentem i jego rodziną. Naszą i moją rolą jest zapewnienie, żeby w tej sprawie było prowadzone rzetelne śledztwo. Powierzyłem to śledztwo prok. Sierakowi, który – można powiedzieć – prawie non stop jest w kontakcie z prokuratorami regionalnymi w Gdańsku – powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Prokurator Okręgowy w Gdańsku wszczął dziś śledztwo w sprawie próby zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – poinformował na konferencji prasowej Prokuratury Generalnej Krzysztof Sierak. Dodał, że nóż, którego użył napastnik, miał 14,5-centymetrowe ostrze.

Prokuratura sprawdzi, w jaki sposób była zabezpieczona wczorajsza impreza WOŚP w Gdańsku i czy podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo właściwie wypełniły swoje obowiązki.

Prok. Sierak poinformował także, że istnieją wątpliwości co do stanu poczytalności sprawcy ataku na prezydenta Gdańska; sprawca zostanie poddany badaniu przez dwóch biegłych lekarzy psychiatrów, by ocenili jego stan w chwili zdarzenia.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do szpitala.

Po pięciogodzinnej operacji w poniedziałek w nocy doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, poinformował, że pacjent żyje, ale jest w bardzo ciężkim stanie. – Urazy były bardzo ciężkie – poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej – powiedział lekarz. – Bardzo prosimy, żebyście państwo wspierali pacjenta i żebyście modlili się za niego – zaznaczył. – O wszystkim zdecydują najbliższe godziny – dodał chirurg.

RadioZET.pl/PAP/BM

Oceń