Ziobro: atak na prezydenta Gdańska zasługuje na najwyższe potępienie. Jest śledztwo ws. próby zabójstwa

Redakcja
14.01.2019 12:28
Ziobro: atak na prezydenta Gdańska zasługuje na najwyższe potępienie. Jest śledztwo ws. próby zabójstwa
fot. Z.Kaczmarek/Reporter

– Prokurator Okręgowy w Gdańsku wszczął dziś śledztwo w sprawie próby zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – poinformował na konferencji prasowej Prokuratury Generalnej Krzysztof Sierak. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że „atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zasługuje na najwyższe potępienie”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– W tej sprawie jesteśmy wszyscy z panem prezydentem i jego rodziną. Naszą i moją rolą jest zapewnienie, żeby w tej sprawie było prowadzone rzetelne śledztwo. Powierzyłem to śledztwo prok. Sierakowi, który – można powiedzieć – prawie non stop jest w kontakcie z prokuratorami regionalnymi w Gdańsku – powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Prokurator Okręgowy w Gdańsku wszczął dziś śledztwo w sprawie próby zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – poinformował na konferencji prasowej Prokuratury Generalnej Krzysztof Sierak. Dodał, że nóż, którego użył napastnik, miał 14,5-centymetrowe ostrze.

Zobacz także

Prokuratura sprawdzi, w jaki sposób była zabezpieczona wczorajsza impreza WOŚP w Gdańsku i czy podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo właściwie wypełniły swoje obowiązki.

Prok. Sierak poinformował także, że istnieją wątpliwości co do stanu poczytalności sprawcy ataku na prezydenta Gdańska; sprawca zostanie poddany badaniu przez dwóch biegłych lekarzy psychiatrów, by ocenili jego stan w chwili zdarzenia.

W niedzielę wieczorem Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do szpitala.

Zobacz także

Po pięciogodzinnej operacji w poniedziałek w nocy doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, poinformował, że pacjent żyje, ale jest w bardzo ciężkim stanie. – Urazy były bardzo ciężkie – poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej – powiedział lekarz. – Bardzo prosimy, żebyście państwo wspierali pacjenta i żebyście modlili się za niego – zaznaczył. – O wszystkim zdecydują najbliższe godziny – dodał chirurg.

RadioZET.pl/PAP/BM