Ziobro chce, by TK zbadał uchwałę samorządu adwokatów

Redakcja
14.12.2017 08:41
Ziobro chce, by TK zbadał uchwałę samorządu adwokatów
fot. PAP

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro chce, by Trybunał Konstytucyjny skontrolował wewnętrzne prawo stanowione przez samorząd adwokacki - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem wskazywanych przez gazetę ekspertów, jest to niedozwolone.

"DGP" pisze, że do Trybunału Konstytucyjnego trafił właśnie wniosek Prokuratora Generalnego o stwierdzenie niezgodności jednej z uchwał Naczelnej Rady Adwokackiej z ustawą zasadniczą.

Zagłosuj

Czy popierasz reformę sądownictwa, którą promuje Zbigniew Ziobro?

Liczba głosów:

"Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości uważa, że skoro sąd konstytucyjny może oceniać ustawy, nic nie stoi na przeszkodzie, by orzekał także w sprawie niektórych uchwał. Jakkolwiek bowiem są przyjmowane przez samorząd zawodowy, to często wywierają skutki dla całego społeczeństwa. Problem w tym, że od oceniania zgodności uchwał korporacji prawniczych z ustawami jest Sąd Najwyższy" - czytamy w dzienniku.

Zakwestionowana uchwała, jak pisze "DGP", pozwala na ustanowienie kontrowersyjnego depozytu adwokackiego.

Krytycznie o wniosku wypowiadają się pytani przez gazetę eksperci. Joanna Parafianowicz z NRA podkreśla, że wydaje się on pozbawiony podstawy prawnej, także cytowani w dzienniku konstytucjonaliści są zdania, że jest on chybiony.

RadioZET.pl/pap/maal