Ziobro: granice obrony koniecznej zostaną rozszerzone. Rząd przygotował projekt

Redakcja
19.09.2017 15:46
Ziobro: granice obrony koniecznej zostaną rozszerzone. Rząd przygotował projekt
fot. Pixabay

Rząd przyjął we wtorek projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren – zapowiedział prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas wtorkowej konferencji.

Zagłosuj

Granice obrony koniecznej w Polsce powinny:

Liczba głosów:

Minister sprawiedliwości podczas konferencji prasowej zapowiedział dalsze działania rządu w kierunku rozszerzenia obrony koniecznej w Polsce. – Konsekwentnie mówiliśmy, że ten rząd będzie stawał po stronie uczciwych obywateli, po stronie napadniętych, a nie po stronie napastnika, przestępcy, bandyty – mówił Ziobro po posiedzeniu rządu.

Rozszerzenie obrony koniecznej

Według nowych zasad karom nie podlegałby ten, kto przekraczałby granice obrony koniecznej "odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące".

Obecne prawo

Aktualnie Kodeks karny przedstawia tę kwestię następująco:

Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Zobacz także

Czy Polska ma szanse na reparacje wojenne? Weź udział w dyskusji w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/str