Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ziobro: granice obrony koniecznej zostaną rozszerzone. Rząd przygotował projekt

19.09.2017 15:46
xxx wiadomosci

Rząd przyjął we wtorek projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren – zapowiedział prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas wtorkowej konferencji.

Ziobro: granice obrony koniecznej zostaną rozszerzone. Rząd przygotował projekt fot. Pixabay
Zagłosuj

Granice obrony koniecznej w Polsce powinny:

Minister sprawiedliwości podczas konferencji prasowej zapowiedział dalsze działania rządu w kierunku rozszerzenia obrony koniecznej w Polsce. – Konsekwentnie mówiliśmy, że ten rząd będzie stawał po stronie uczciwych obywateli, po stronie napadniętych, a nie po stronie napastnika, przestępcy, bandyty – mówił Ziobro po posiedzeniu rządu.

Rozszerzenie obrony koniecznej

Według nowych zasad karom nie podlegałby ten, kto przekraczałby granice obrony koniecznej "odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące".

Obecne prawo

Aktualnie Kodeks karny przedstawia tę kwestię następująco:

Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Czy Polska ma szanse na reparacje wojenne? Weź udział w dyskusji w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/str

Oceń