Zamknij

Ziobro: nie chcemy wyprowadzić Polski z UE

Redakcja
17.10.2018 17:10
Ziobro: nie chcemy wyprowadzić Polski z UE
fot. PAP

"Nieprawdą jest, jakoby mój wniosek do TK był próbą wyprowadzenia Polski z UE" - oświadczył w środę prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zbigniew Ziobro podkreślił, że istotą jego wniosku "jest zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny kompetencji polskich sądów do występowania z pytaniami prejudycjalnymi w sprawach, które nie są objęte regulacją prawa europejskiego".

Prokurator generalny wniósł do TK o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa. Chodzi o ocenę konstytucyjności treści normatywnych zawartych w art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który dotyczy procedury pytań prejudycjalnych.

Zobacz także

Jest to rozszerzenie poprzedniego jego wniosku z sierpnia br. Wówczas Ziobro skierował do TK wniosek dotyczący przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy na początku sierpnia zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN.

W oświadczeniu wysłanym do mediów Ziobro napisał:

"W związku z medialnymi doniesieniami na temat mojego wniosku jako Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego oświadczam, że nieprawdą jest, jakoby wniosek ten był próbą wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Nieprawdą są także twierdzenia, jakoby Polska chciała zakwestionować kompetencje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nieprawdziwe również są insynuacje, jakoby polski rząd chciał wypowiedzieć traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej".

Minister Ziobro podkreślił, że z uzasadnienia wniosku wynika, że nie kwestionuje on możliwości zadawania przez polskie sądy pytań prejudycjalnych "w sposób zgodny z unijnym traktatem (...), więc wszędzie tam, gdzie dotyczy to wykładni prawa europejskiego"

Zobacz także

"Pytania prejudycjalne tylko w zakresie ustroju i organizacji sądownictwa są wątpliwe konstytucyjnie. (...) Wniosek zmierza do tego, aby wyeliminować nadinterpretację unijnych przepisów, która pojawiła się ostatnio w orzecznictwie niektórych polskich sądów, a która jest niezgodna z polską konstytucją i samym traktatem" - napisał szef MS.

Ziobro podkreślił też, że Polska "należy i będzie należeć" do UE, a jej status musi być "silny, nie gorszy niż innych państw". Dodał, że nikt nie może kwestionować praw Polski we Wspólnocie.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

C