Ziobro nie zaopiniuje projektów Dudy ws. KRS i SN

12.10.2017 13:22

Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości nie zaopiniuje na tym etapie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - dowiaduje się Radio ZET. Opinię taką miał wydać na polecenie Sejmu, który projekty skierował m.in. do jego instytucji.

Ziobro fot. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Dlaczego Zbigniew Ziobro odmawia wydania opinii na temat projektów prezydenta? Oficjalnie dlatego, że czeka na poprawki, które zgłosi do tych ustaw Prawo i Sprawiedliwość, a które trafiły już na biurko Prezydenta. Tyle tylko, że decyzja Sejmu o wydaniu opinii dotyczy tych dokumentów, które teraz znajdują się w Sejmie - jeszcze przed naniesieniem na nich jakichkolwiek zmian.

Gdyby ministerstwo miało opiniować te dokumenty z poprawkami, otrzymałoby je później. Swoje uwagi do zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przekazał Sejmowi już Sąd Najwyższy, uznając większość z propozycji za niezgodne z prawem i Konstytucją i nazywając je nawet "próbą wprowadzenia zmian z czasów PRL-u".

Nad zaopiniowaniem prezydenckich ustaw pracuje teraz m.in. Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Sądownictwa i radcy prawni.

RadioZET.pl/JoK/MP

Oceń