Zamknij

Ziobro nie zaopiniuje projektów Dudy ws. KRS i SN

Redakcja
12.10.2017 13:22
Ziobro
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości nie zaopiniuje na tym etapie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - dowiaduje się Radio ZET. Opinię taką miał wydać na polecenie Sejmu, który projekty skierował m.in. do jego instytucji.

Dlaczego Zbigniew Ziobro odmawia wydania opinii na temat projektów prezydenta? Oficjalnie dlatego, że czeka na poprawki, które zgłosi do tych ustaw Prawo i Sprawiedliwość, a które trafiły już na biurko Prezydenta. Tyle tylko, że decyzja Sejmu o wydaniu opinii dotyczy tych dokumentów, które teraz znajdują się w Sejmie - jeszcze przed naniesieniem na nich jakichkolwiek zmian.

Gdyby ministerstwo miało opiniować te dokumenty z poprawkami, otrzymałoby je później. Swoje uwagi do zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przekazał Sejmowi już Sąd Najwyższy, uznając większość z propozycji za niezgodne z prawem i Konstytucją i nazywając je nawet "próbą wprowadzenia zmian z czasów PRL-u".

Nad zaopiniowaniem prezydenckich ustaw pracuje teraz m.in. Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Sądownictwa i radcy prawni.

RadioZET.pl/JoK/MP