Będą kary 100 lat więzienia? Ziobro o pomyśle sumowania wyroków

Redakcja
24.07.2018 09:08
Zbigniew Ziobro
fot. Jan Bielecki/East News

– Uważamy, że sprawiedliwość i zasada równości wobec prawa wymaga, by sprawca, który popełnił zło, za które wymierzono mu karę, tę karę odbył – podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, nawiązując do projektu ustawy MS, który pozwoliłby na sumowanie wyroków za przestępstwa.

O projekt ustawy w tej sprawie minister był pytany we wtorek w radiowej Jedynce.

Ziobro: pomysł sumowania wyroków

– Mogłoby się zdarzyć, że sprawca zostałby skazany np. za kilka przestępstw zagrożonych karą 25 lat ograniczenia wolności i mogłoby to być ponad 100 lat pozbawienia wolności. Uważamy, że sprawiedliwość i zasada równości wobec prawa wymaga, by sprawca, który popełnił zło i za które wymierzono mu daną karę, tę karę odbył – powiedział Ziobro.

Zobacz także

Jego zdaniem w obecnym stanie prawnym „sprawca, który popełnia bardzo wiele przestępstw, dostaje nagrodę poprzez zastosowania tzw. kary łącznej”. „Ta kara jest z zasady mocno redukowana. Można nawet rzec, że opłaca się sprawcy popełnić bardzo wiele przestępstw niż popełnić jedno, czy dwa przestępstwa” – podkreślił minister.

Zwrócił uwagę, że według projektu ustawy osoba, której zsumowano by wyroki, mogłaby się starać o przedterminowe zwolnienie dopiero po odbyciu połowy kary.

RadioZET.pl/PAP/KM