Zamknij

Politycy opozycji: Wygrała Polska. Jest wola i chęć współpracy

Redakcja
25.07.2017 12:44
Politycy opozycji: Wygrała Polska. Jest wola i chęć współpracy
fot. PAP

Będziemy współpracować - PO, Nowoczesna i PSL - ponad podziałami nad prawdziwą reformą wymiaru sprawiedliwości - zapowiedział we wtorek lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Komentując weta prezydenta ws. ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS ocenił, że w tej sprawie wygrała Polska.

Czy prezydent na dobre zerwał się z uwięzi PiS-u? Dyskutuj w serwisie Mam Zdanie

- Wygrała Polska, która głosowała na opozycję, ale również ta Polska, która głosowała na PiS. To naprawdę dobra decyzja, że te dwa weta były - powiedział Petru podczas wspólnej konferencji opozycji w Sejmie.

- Mogę powiedzieć, tak jak tutaj jesteśmy jako liderzy i też przedstawiciele opozycji, że będziemy współpracować ponad podziałami nad prawdziwą reformą wymiaru sprawiedliwości, której Polska potrzebuje - oświadczył.

Zobacz także

Schetyna podkreślił, że walka o niezależne sądownictwo, "to jest wielka odpowiedzialność, która spoczywa na naszych barkach, na liderach, posłach, senatorach klubów opozycyjnych".

- Słyszeliśmy to i pamiętamy okrzyk: ''Zjednoczona opozycja''. Pamiętamy i będziemy pamiętać, dlatego chcemy współpracować, chcemy szukać przedmiotów, zakresów tej współpracy. Chcemy to robić w sposób naturalny, ale też dotykać, zajmować się sprawami najważniejszymi - mówił polityk nawiązując do protestów, które od kilku dni odbywały się w wielu miejscach w Polsce.

Dwa weta i podpis

We wtorek zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował w radiowej "Trójce, że prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych.

W poniedziałek prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział wówczas podpisanie nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

RadioZET.pl/PAP/DG