Fatalne powietrze na Podkarpaciu i w Małopolsce. GIOŚ ostrzega

Redakcja
29.01.2019 10:55
Fatalne powietrze na Podkarpaciu i w Małopolsce. GIOŚ ostrzega
fot. Shutterstock

Planujesz aktywność na powietrzu? Lepiej zostań w domu. We wtorek w Małopolsce i na Podkarpaciu smog jest tak duży, że może zagrażać zdrowiu. Komunikat w tej sprawie wydał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„W województwach małopolskim, i podkarpackim we wtorek rano odnotowano złą i bardzo złą jakość powietrza” – poinformował GIOŚ w komunikacie.

Wtorkowe pomiary wskazują na bardzo wysokie wartości stężeń pyłów zawieszonych w Przemyślu i Jarosławiu na Podkarpaciu oraz w Nowym Targu w Małopolsce.

GIOŚ
fot. GIOŚ

Według szczegółowych informacji portalu Airly w Przemyślu normy stężeń pyłów PM10 przekroczone są o blisko 500%, a pyłów PM2,5 o blisko 600%!

W Nowym Targu normy stężeń przekroczone są dla pyłów PM10 o prawie 400%, a dla pyłów PM2,5 o 570%.

W Jarosławiu jest tylko nieco lepiej. Tam normy stężeń pyłów PM10 przekroczone są o nieco ponad 350%, pyłów PM2,5 o blisko 470%.

airly
fot. Airly

Airly wskazuje też na bardzo złą jakość powietrza w Piotrkowie Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie). Tam normy stężeń pyłów PM10 przekroczone są o 500%, a pyłów PM2,5 o ponad 600%!

Na pozostałym obszarze kraju wartości są określane jako dostateczne, umiarkowane i dobre. Poziomy stężeń są aktualizowane na stronach GIOŚ i Airly przez całą dobę.

Jakość powietrza – jaki ma wpływ na zdrowie?

Bardzo zła i zła jakość powietrza – jak informuje GIOŚ – ma negatywny wpływ na zdrowie. W takiej sytuacji osoby chore, starsze, osoby cierpiące na astmę oraz kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałym osobom zaleca się, by ograniczyły aktywność na dworze do niezbędnego minimum.

RadioZET.pl/PAP/JŚ