Zamknij

Nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana. „Skarb Państwa mógł stracić 20 milionów”

Redakcja
06.03.2019 11:50
Nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana. „Skarb Państwa mógł stracić 20 milionów”
fot. Ivan Masiuk/Shutterstock

W okolicach Rzgowa zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów. Zabezpieczono między innymi 1,5 tony tytoniu bez akcyzy i 360 tysięcy sztuk gotowych papierosów. Skarb Państwa mógł stracić nawet 20 milionów złotych – poinformowała w środę Agnieszka Pawlak z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Zatrzymano sześć osób podejrzanych o prowadzenie nielegalnego procederu w postaci produkcji papierosów. Grozi im do pięciu lat więzienia i wysokie grzywny.

„Sprawcy podjęli nieudaną próbę ucieczki”

Akcję przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, Centralnego Biura Śledczego Policji i Straży Granicznej.

Zobacz także

Jak wyjaśniła Pawlak, na podstawie posiadanych informacji służby wkroczyły na teren kilku posesji w rejonie Rzgowa.

– Na jednej z nich ujawniono w pełni wyposażoną nielegalną fabrykę papierosów. Na miejscu zdarzenia zastano dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Na widok kontrolujących sprawcy podjęli nieudaną próbę ucieczki i zostali zatrzymani po krótkim pościgu. Dwóch kolejnych mężczyzn związanych z nielegalnym procederem zatrzymano w wyniku dalszych czynności – poinformowała.

Straty Skarbu Państwa mogły sięgnął 20 milionów

Na miejscu zabezpieczono urządzenia do produkcji papierosów, blisko 1,5 tony tytoniu bez akcyzy i 360 tys. sztuk gotowych papierosów. W opinii funkcjonariuszy dzienna produkcja zlikwidowanej fabryki mogła sięgać nawet 400 tys. sztuk papierosów, a biorąc pod uwagę, że fabryka działała od dłuższego czasu, straty Skarbu Państwa mogły sięgnąć blisko 20 milionów złotych.

Zobacz także

Jak dodaje rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz, podczas przeszukania następnych posesji wykryto i zlikwidowano linię technologiczną do produkcji melasy, czyli tytoniu do fajek wodnych, kolejnej maszyny do cięcia liści tytoniu i wiele innych dowodów przestępczego procederu.

Zobacz także

Zatrzymane osoby w Prokuraturze Rejonowej w Pabianicach usłyszały zarzuty m.in. produkcji i przechowywania wyrobów tytoniowych bez akcyzy oraz uszczuplenie należności podatkowych. Wobec dwóch podejrzanych zastosowano dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w kwocie po 20 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi.

RadioZET/PAP/JZ