Zamknij

Z mapy Polski znikną 33 miejscowości? „To katastrofa. Społeczna i ekologiczna”

Dominik Gołdyn
15.02.2020 09:13
Bełchatów
fot. Bartosz Krupa/Bartosz KRUPA/EAST NEWS

To będzie katastrofa. Społeczna i ekologiczna — mówią mieszkańcy kilku gmin w województwie łódzkim, na których terenie ma powstać odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego — nowe źródło dostaw surowca do elektrowni Bełchatów. Przyznanie koncesji na budowę odkrywki Złoczew poparł resort aktywów państwowych, na którego czele stoi Jacek Sasin z PiS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O inwestycji dot. odkrywki "Złoczew" dyskutowano podczas środowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Złoczewa. Chodzi o szacowane na kilkaset milionów ton złoża węgla brunatnego rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie trzech gmin w Łódzkiem: Złoczew, Burzenin, Ostrówek i Lututów.

Na wniosek spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE PGiEK) w kwietniu 2019 roku Ministerstwo Środowiska wszczęło postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża "Złoczew".

Z mapy Polski znikną 33 miejscowości. Ze swoich domów będzie się musiało wynieść około trzech tysięcy ludzi. Kilkuset rolników straci źródło utrzymania

- mówi w rozmowie z Mateuszem Szkudlarkiem Stanisław Skibiński ze Stowarzyszenia "Nie dla odkrywki Złoczew". W jego opini przez odkrywkę województwo łódzkie stanie się pustynią. 

Zobacz także

Poseł Lewicy Andrzej Rozenek wskazywał w Sejmie, że decyzja o eksploatacji złoża "Złoczew" to "wyrok" na mieszkańców Złoczewa związany z wysiedleniem tysięcy Polek i Polaków, dewastacją środowiska i zniszczeniem rolnictwa w tym regionie.

EN_01314975_0012
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Zwolennikami eksploatacji złoczewskich złóż są lokalni samorządowcy, którzy założyli stowarzyszenie wspierające plany PGE. W opinii władz lokalnych w kontekście wyczerpania złoża "Bełchatów", uruchomienie odkrywki w Złoczewie warunkuje dalszy rozwój południowo-zachodniej części regionu łódzkiego. 

RadioZET.pl/Mateusz Szkudlarek/PAP