Zamknij

Zmarł Leszek Kałuża, współtwórca Studia Filmów Rysunkowych

Redakcja
24.06.2018 10:47
Kałuża
fot. SMF

Leszek Kałuża, animator, reżyser, współtwórca Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, przez wiele lat związany z amerykańskim studio Hanna-Barbera, zmarł w wieku 88 lat w Stanach Zjednoczonych – podało w niedzielę Studio Filmów Rysunkowych.

Kałuża urodził się w 1930 r. w Olkuszu. Animacja oczarowała go, gdy miał sześć lat. W rozmowie z blogerem Piotrem Płatkiem wyznał, że w dzieciństwie z braćmi chodził do kina. Przed głównym seansem prezentowane były filmy rysunkowe. „Dokładnie pamiętam moją pierwszą kreskówkę. To była historyjka chłopaka w moim wieku, który z procy trafił w ptaszka. Oczywiście był happy end - ptaszek otworzył oczy” – wspominał w rozmowie przeprowadzonej w 2009 r.

Zawodową przygodę z animacją rozpoczął w 1947 r. W prasie ukazało się ogłoszenie, że nowe studio filmów rysunkowych w Katowicach poszukuje rysowników.

- „To było coś dla mnie. Od dziecka na marginesach książek rysowałem co tylko wpadło mi do głowy. Najbardziej byłem wprawiony w podobiźnie Józefa Piłsudskiego. Pozbierałem co tylko mogłem i szybko znalazłem się w Katowicach. O moim przyjęciu zadecydował twórca studia Zdzisław Lachur. Serce waliło jak młotem - czekałem na wyrok. Mistrz mnie przyjął” – wspominał.

Za oceanem początkowo pracował w Paramount Studio w Nowym Jorku. Z żoną Erną brali udział w tak znanych animacjach jak "Casper" czy "Popeye". Kilka lat później wyjechali do Hollywood. Związali się ze studiem Hanna-Barbera. Współtworzyli filmy z Misiem Yogi, Flinstonami, Jetsonami, Supermanem, Batmanem i Scooby Doo.

W wolnym czasie produkował własne filmy: „Potpourri”, „The Owl and the Pussycat”, „Oh Lala”, „Why” i „Boogie Woogie Cat”, które były pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych i nagradzane.

Po przejściu na emeryturę Kałużowie osiedli w niewielkiej miejscowości w stanie Oregon.

RadioZET.pl/pap/maal