Zamknij

Nie żyje Zdzisław Pietrasik, krytyk filmowy i teatralny. Miał 69 lat

Redakcja
26.04.2017 13:41
Nie żyje Zdzisław Pietrasik, krytyk filmowy i teatralny. Miał 69 lat
fot. PAP

Zmarł Zdzisław Pietrasik. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, publicysta i krytyk filmowy i teatralny. Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Miał 69 lat. O śmierci poinformowało SFP.

Zdzisław Pietrasik urodził się 20 listopada 1947 roku w Sadówce. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Studiował ponadto w Instytucie Dziennikarstwa UW. Przez wiele lat był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Pierwszą recenzję wydał o filmie „Krzyżacy” Aleksandra Forda. „Książka była lepsza!” – powiedział koleżance będąc jeszcze uczniem szkoły podstawowej. Jak podkreślił po latach, to była jego pierwsza recenzja.

Pietrasik pisał o polskiej kulturze, szczególnie o kinie. Na portalu „Polityki” prowadził autorski blog „Widzi mi się”. – Jako wieloletni redaktor wysłuchiwałem nieustannie ludzi dzwoniących do redakcji w bardzo różnych sprawach. Ulżyło mi, kiedy pojawił się internet, i mogłem powiedzieć, zgodnie z prawdą: przepraszam bardzo, ale ja wolę czytać, niż słuchać, proszę o przesłanie maila. To mógłby być temat na powieść z gatunku science fiction – ludzie w ogóle z sobą nie rozmawiają, komunikują się wyłącznie za pomocą tekstów i obrazków. Co zresztą częściowo już się dzieje – komentował.

Zdzisław Pietrasik w 1987 r. odebrał Złoty Krzyż Zasługi, w 2005 r. otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2011 został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był stałym gościem "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura.

RadioZET.pl/Polityka/TVN24/strz