Zamknij

Zmarł abp Szczepan Wesoły. Miał 91 lat

Redakcja
28.08.2018 20:55
Zmarł abp Szczepan Wesoły. Miał 91 lat
fot. Episkopat.pl

W wieku 91 lat zmarł w Rzymie arcybiskup Szczepan Wesoły, były wieloletni duszpasterz Polonii - poinformowała polska parafia w Wiecznym Mieście

Poniżej publikujemy fragmenty listu abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, napisanego po śmierci abp. Szczepana Wesołego.

Abp Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach.

W październiku 1943 roku został skierowany na roboty przymusowe przy budowie bunkrów w Couxhaven, a w 1944 r. po przeszkoleniu wojskowym wysłano go na front zachodni do Cannes w południowo-wschodniej Francji. Dnia 15 sierpnia 1944 przedostał się na stronę aliancką i wraz z polskimi jednostkami uczestniczył w walkach z Niemcami w Algierii i we Włoszech jako radiotelegrafista w oddziałach łączności.

Zobacz także

Święcenia kapłańskie przyjął w Rzymie 28 października 1956 roku i został inkardynowany do diecezji katowickiej. 11 grudnia 1968 został ustanowiony przez papieża Pawła VI biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Od 1980 roku pełnił funkcję delegata prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego.

Jak pisze abp Wiktor Skworc, Szczepan Wesoły "zwany „biskupem na walizkach”, niestrudzenie, także po przejściu na emeryturę, jak długo pozwalały mu siły i stan zdrowia, służył Polakom rozsianym po świecie jako ich pasterz, przyjaciel i nauczyciel. Jako hasło swojej biskupiej posługi przyjął słowa: Laetus serviam (Będę służył z radością) i przez całe lata biskupiego posługiwania był wierny temu hasłu.

W 2008 roku otrzymał Krzyż Wielki Odrodzenia Polski, zaś 5 maja 2018 w Rzymie został odznaczony najwyższym orderem państwowym w Polsce: Orderem Orła Białego.

Arcybiskup Szczepan Wesoły – zgodnie z życzeniem wyrażonym w testamencie – zostanie złożony do grobu w rodzinnych Katowicach.

RadioZet.pl/Episkopat.pl/bm