Zmarł opozycjonista i działacz niepodległościowy Piotr Maria Boroń

Redakcja
30.12.2017 10:27
Zmarł opozycjonista i działacz niepodległościowy Piotr Maria Boroń
fot. Pixabay

W Krakowie w wieku 62 lat zmarł opozycjonista i działacz społeczno-niepodległościowy Piotr Maria Boroń. Jego pogrzeb odbędzie się 8 stycznia na cmentarzu Prokocimskim w Krakowie.

- Był to jeden z najbardziej zasłużonych działaczy – choć nigdy nie był zaangażowany w partyjne spory. Zawsze działał skutecznie dla dobra Polski, w duchu ideałów Józefa Piłsudskiego; miał ogromną wiedzę i był niezwykle pracowity. W Krakowie przyczynił się m.in do odtworzenia wielu znaków pamięci po Piłsudskim i jego żołnierzach - tablic i obelisków, tego co odtwarzaliśmy w latach 1980-81 oraz po 1990 roku - powiedział przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem im. Józefa Piłsudskiego Jerzy Bukowski.

Piotr Maria Boroń był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ukończył na Wydziale Prawa i Administracji w roku 1982. W ostatnich latach pracował w krakowskim Muzeum Armii Krajowej, zajmując się jego promocją. Od 1972 był współpracownikiem konspiracyjnego Oddziału Krakowskiego Związku Legionistów Polskich, a także członkiem kierownictwa Akcji na Rzecz Niepodległości. Należał do władz Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie.

W latach 1980-81 pracował w sekcji kultury NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolska, a w stanie wojennym został internowany. Współdziałał także z Komitetem Obrony Robotników, ze Studenckim Komitetem Solidarności, z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, z Instytutem Katyńskim, z Komitetem Porozumienia na rzecz Samostanowienia Narodu, z Ruchem Młodej Polski i z Konfederacją Polski Niepodległej.

Msza święta w intencji zmarłego śp. Piotra M. Boronia odbędzie się w Krakowie 8 stycznia 2018 roku, w kolegiacie akademickiej Św. Anny o godz. 11.00, a pogrzeb o godz. 14.00 na cmentarzu Prokocimskim.

RadioZET.pl/pap/maal