Zmarł prof. Bogusław Wolniewicz

05.08.2017 09:14

Jak poinformował dr Paweł Okołowski z Instytutu Filozofii UW, w wieku 89 lat zmarł prof. Bogusław Wolniewicz, wybitny filozof i logik, publicysta, jedna z najbardziej barwnych postaci polskiej debaty publicznej ostatnich lat.

Zmarł prof. Bogusław Wolniewicz fot. YouTube

Profesor Wolniewicz urodził się 22 września 1927 w Toruniu.

Przez większość zawodowego życia związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1956 roku do 1981 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W ostatnich latach związany z Radiem Maryja, gościł na TV Trwam, gdzie komentował wydarzenia społeczne i polityczne, znany m.in. z radykalnej krytyki Unii Europejskiej. Publikował teksty m.in. w „Naszym Dzienniku”.

Choć w wielu kwestiach identyfikował się z konserwatywnym sposobem myślenia, to istniały zagadnienia, w sprawie których prof. Wolniewicz zajmował stanowisko niekojarzone z prawicowym paradygmatem. Tak było np. w przypadku eutanazji, której filozof był zwolennikiem czy kwestii istnienia Boga, w której prof. Wolniewicz zajmował stanowisko agnostyczne, równocześnie negując możliwość ludzkiego życia po śmierci.

Wśród ekspertów uchodził za jednego z najwybitniejszych specjalistów od filozofii tzw. pierwszego Ludwiga Wittgenstein, czyli tej opisanej przez austriackiego filozofa w "Traktacie logiczno-filozoficznym".

W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń