Zmarła Stanisława Osiczko, jedna z ostatnich więźniarek niemieckich obozów koncentracyjnych

Redakcja
24.05.2017 12:59
Zmarła Stanisława Osiczko, więźniarka obozów koncentracyjnych
fot. YouTube

Stanisława Śledziejowska-Osiczko,  jedna z ostatnich więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, zmarła w wieku 92 lat - poinformowało starostwo powiatowe w Jarosławiu (Podkarpackie), gdzie Śledziejowska-Osiczko mieszkała.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek o godz. 16 na Starym Cmentarzu w Jarosławiu. Stanisława Śledziejowska-Osiczko (numer obozowy 7712) w czasie II wojny światowej była więziona i poddawana pseudonaukowym eksperymentom medycznym w KL Ravensbrueck. Wśród towarzyszy jej niedoli była jej bliska przyjaciółka, prof. Wanda Półtawska. „I choć urodziła się w Toruniu, później losy wiodły ją przez różne miasta Polski, to jednak niemal całe swoje dorosłe życie spędziła w Jarosławiu. Mieszkała tu blisko 70 lat, zawsze pogodna, zawsze uśmiechnięta” – wspominał zmarłą Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu, prywatnie jej sąsiad.

Zobacz także

Stanisława Śledziejowska-Osiczko urodziła się w listopadzie 1924 roku w Toruniu. Tam też ukończyła szkołę podstawową. W 1938 roku rodzina przeprowadziła się do Świdnika, gdzie ojciec Stanisławy, kpt. Stanisław Śledziejewski, organizował lotnisko- Świdnik LOPP. Od wiosny 1940 należała do ZWZ, była łączniczką, kolporterką prasy podziemnej. Została aresztowana przez gestapo 7 lutego 1941 roku. Poddawana torturom w siedzibie gestapo "Pod Zegarem" i na Zamku Lubelskim. ostatecznie została skazana na karę śmierci i we wrześniu 1941 roku przewieziona do obozu Ravensbrueck. W obozie koleżanki nazwały ją "Śledziem". Była tam kilkakrotnie operowana doświadczalnie.

Zobacz także

Później została ewakuowana z obozu na zachód w kierunku Lubeki, gdzie na początku maja 1945 roku zastało ją wyzwolenie. Powróciła do Świdnika. Następnie zdała "małą maturę" w Krakowie, a w 1947 roku podjęła pracę jako sanitariuszka w Domu Pracy Kobiet we Wrocławiu. Potem zamieszkała w Szczecinie. W tych latach oskarżono ją o szpiegostwo na rzecz krajów imperialistycznych. W grudniu 1949 roku w Jarosławiu wyszła za mąż za Henryka Osiczko. Urodziła trzech synów: Krzysztofa, Jacka i Leszka. Ze względu na stan zdrowia krótko pracowała zawodowo; zajęła się wychowaniem synów.

RadioZET.pl/PAP/MAAL