Zmarła najstarsza Polka. Miała 111 lat

Redakcja
21.07.2017 11:29
Zmarła najstarsza Polka. Miała 111 lat
fot. Facebook/Miasto Lublin

Zmarła Jadwiga Szubartowicz. Była najstarszą Polką. W październiku skończyłaby 112 lat. – Do końca swoich dni zachwycała życiową mądrością i jasnością umysłu – mówi jej przyjaciółka. Spytana o to, co jest w życiu najważniejsze, odpowiadała "miłość".

Jadwiga Szubartowicz do ostatnich chwil zachowała trzeźwy umysł. – Do końca swoich dni zachwycała życiową mądrością i jasnością umysłu, a wszyscy, którzy mieli zaszczyt i honor poznać panią Jadwigę, czerpali z jej świadectwa wielką inspirację i energię do życia – mówiła Ewa Dados, przyjaciółka pani Jadwigi.

Mąż zdobywał Monte Cassino

W przeszłości pani Jadwiga pracowała m.in. jako księgowa. Była świadkiem rewolucji październikowej, gdy jej ojciec został delegowany do Rosji do pracy na kolei. Po pierwszej wojnie światowej wróciła do Lublina. Studiowała pedagogikę i wyszła za mąż za wojskowego. Jej mąż, Antoni, razem z generałem Andersem zdobywał Monte Cassino.

Najważniejsza jest miłość

Spytana podczas jednej z uroczystości przez prezydenta Lublina o to, co jest w życiu najważniejsze, odpowiedziała: "miłość". - Trzeba kochać każdy dzień, zwłaszcza w późniejszym wieku. Ja dziękuję Bogu, że dożyłam takiej chwili - mówiła.

Pani Jadwiga odeszła w czwartek 20 lipca. Miała 111 lat i 9 miesięcy. Najstarszą Polką była od 2015 roku, gdy zmarła Jadwiga Młynek.

RadioZET.pl/Kurier Lubelski/strz