Zamknij

Zmarła prof. Maria Dzielska - historyk, filolog klasyczny, tłumaczka tekstów źródłowych

Redakcja
30.07.2018 21:07
CMENTARZ
fot. Pixabay

W Krakowie zmarła w poniedziałek prof. Maria Dzielska, historyk, filolog klasyczny, tłumaczka tekstów źródłowych - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego Adrian Ochalik. 18 września prof. Dzielska skończyłaby 76 lat.

Maria Dzielska urodziła się w 18 września 1942 roku w Krakowie. Była historykiem, filologiem klasycznym oraz tłumaczem tekstów źródłowych; to także profesor doktor habilitowana, przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim specjalizując się w historii Rzymu okresu późno-antycznego i wczesnego Bizancjum. Absolwentka studiów historycznych na UJ oraz studiów filologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim.

Tytuł doktora otrzymała w 1972 roku, habilitację zrobiła w 1984 roku, natomiast od 1996 roku była profesorem zwyczajnym.

Należała do najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych historyków polskich. Przetłumaczyła na język polski pisma Pseudo-Dionizego Areopagity. Jej książka "Hypatia z Aleksandrii"(Kraków 1993) została wydana w USA w 1995 r. przez Harvard University Press, przetłumaczona na osiem języków i uznana za najlepszą akademicką książkę roku 1995 w kategorii Filozofia przez "Choice Magazine". W tym samym roku za najlepszą książkę historyczną roku uznał ją również American History Book Club. Po angielsku ukazała się ponadto kolejna książka Dzielskiej "Apolloniusz z Tiany. Legenda i rzeczywistość" (Kraków 1983); przetłumaczona również na język grecki.

RadioZET.pl/pap/maal