Zamknij

Koniec czasu zimowego? Decyzja w rękach PiS!

Redakcja
11.09.2017 20:03
Koniec czasu zimowego? Decyzja w rękach PiS!
fot. Pixabay

- W polskich warunkach klimatycznych jesień staje się koszmarna, bo większość z nas kończy pracę po zmroku - mówi Marek Sawicki z PSL. Partia Władysława Kosiniaka-Kamysza postuluje rezygnację z czasu zimowego. Głównym argumentem w dyskusji są względy zdrowotne.

Zagłosuj

Czy jesteś za rezygnacją ze zmiany czasu?

Liczba głosów:

O sprawie pisze ''Rzeczpospolita''. Polskie Stronnictwo Ludowe ma we wtorek złożyć w Sejmie projekt ustawy o wprowadzeniu czasu letniego przez cały rok.

Podział na czas zimowy i letni jest stosowany we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Zdaniem Marka Sawickiego z PSL "nie ma to już żadnego uzasadnienia".

Były minister w rządzie PO-PSL twierdzi, że zmiana czasu u wielu osób powoduje problemy z przestawieniem organizmu. Ponad to w dwie noce w roku dochodzi do kłopotów z transportem publicznym.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2017: kiedy przestawiamy zegarki?

Pierwsza próba dyskusji z polskim rządem o rezygnacji ze zmiany czasu odbyła się rok temu. Fundacja Republikańska i Stowarzyszenie Koliber wskazywały na negatywny wpływ czasu zimowego, m.in. na transport, systemy bankowe i zachowania inwestorów giełdowych, a także na funkcjonowanie firm.

Rząd Beaty Szydło stwierdził wówczas, że wyłamanie się ze zmiany czasu spowodowałoby problemy w wymianie gospodarczej z pozostałymi krajami UE. Marek Sawicki liczy się z odrzuceniem pomysłu przez PiS. Przekonuje jednak, że "ważne jest, by przynajmniej rozpoczęła się poważna dyskusja".

Zmiana czasu z letniego na zimowy została wprowadzona w Polsce w 1977 roku.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/DG