Zamknij

Zmiana czasu już z soboty na niedzielę. Pośpimy o godzinę krócej

Mikołaj Pietraszewski
30.03.2019 11:33
Czas
fot. Shutterstock

Już w najbliższą noc przestawimy zegarki o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00, co oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej. Będzie to zmiana czasu z zimowego na letni, ale - dodajmy - być może jedna z ostatnich w historii. 

W nocy z soboty na niedzielę z 30 na 31 marca o godzinę 2:00 przestawimy swoje zegarki (bądź same przestawią się automatycznie) na godzinę 3:00. Oznacza to, że pośpimy o godzinę krócej (w przeciwieństwie do odbywającej się co roku w październiku zmiany czasu na zimowy, która cofa zegarki o godzinę z 3:00 na 2:00).

Zmiana czasu 2019 - jedna z ostatnich?

Zmiana czasu 2019 może być jedną ostatnich w historii. Za zniesieniem w państwach UE zmiany czasu - czyli rezygnacją z przestawiania zegarków dwa razy w roku - odpowiedział się Parlament Europejski w Strasburgu. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w UE miałaby mieć miejsce w 2021r. W zależności od tego, jaki czas ostatecznie wybrałyby poszczególne państwa, ostatni raz ich obywatele przestawią zegarki w marcu bądźć w październiku 2021 roku. 

Ze zmianą czasu nie pożegnamy się tak prędko. Komisja Europejska zmienia termin 

Zmiana czasu, funkcjonująca od lat w 70 krajach świata, miała w zamyśle służyć oszczędnościom, zarówno na polu energii, jak i ekonomii, jednak coraz częściej pojawiają się eksperckie głosy mówiące, że takie działania przynoszą więcej szkody niż pożytku - zwłaszcza dla zdrowia i samopoczucia. 

Przypominamy, że w Polsce zmianę czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie przestawiamy zegarki nieprzerwanie od 1983 roku. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). 

Lekarz o zmianie czasu

Z punktu widzenia zdrowia zmiana czasu zawsze przynosi straty. Cierpią szczególnie osoby chore, z zaburzeniami snu oraz dzieci - mówi dr n.med. Michał Skalski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, komentując decyzję PE i dodając: - Tylko połowa z nas nie ma żadnych problemów ze snem.

Zmiana czasu 2019: ostatni raz w marcu? Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Jak podkreśla, dla zdrowych osób zmiana czasu z zimowego na letni (i odwrotnie) wiąże się co najwyżej z gorszą formą w weekend. Tacy ludzie muszą się przestawić, ale po 2-3 dniach ich mózgi uczą się godzinnego przesunięcia - i znów zasypiają albo budzą się o normalnej porze.

Zdaniem specjalisty, naturalnym trybem czasowych dla terenów takich jak Polska byłby jednolity czas zimowy, ale jak zaznacza, mniejszą wagę przywiązuje do tego, czy ostatecznie zdecydować się na czas letni, czy zimowy. Przede wszystkim radzi zrozumieć, jak ważne są regularne zachowania zgodne z własnym zegarem biologicznym. Skalski sprzeciwia się również ujednoliceniu czasowemu w całej Europie. 

RadioZET.pl/PAP