Zamknij

Zmiana czasu na letni. Czy to ostatnia w historii? Sprawdź, kiedy przestawić zegarek!

Joanna Zaremba
20.03.2019 10:27
Zmiana czasu na letni. Czy to ostatnia w historii? Sprawdź, kiedy przestawić zegarek!
fot. New Africa/Shutterstock

Zbliża się zmiana czasu na letni. Kiedy dokładnie nastąpi i jakie utrudnienia się z nią wiążą? Sprawdzamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tegoroczne przestawienie wskazówek zegara może być ostatnim – Komisja Europejska obecnie pracuje nad likwidacją zmiany czasowej. To reakcja między innymi na wyniki konsultacji z ubiegłego roku, w których trakcie wyszło na jaw, że większość badanych mieszkańców Unii Europejskiej nie uważa jej za użyteczną i opowiada się za jej zniesieniem.

Zobacz także

Kiedy przestawiamy zegarki?

Kiedy więc nastąpi przejście z czasu zimowego na letni w TYM roku? Wyjątkowo późno, bo dopiero na koniec miesiąca – czyli 31 marca 2019 r. Noc skróci się o tym samym godzinę, a więc musimy się liczyć z krótszym czasem snu. Podsumowując: ułożenie wskazówek zegara zmieniamy w nocy z 30 na 31 marca, z godziny 2.00 na 3.00 nad ranem.

Zobacz także

Jak podaje portal Onet, jeżeli Polska pozostanie przy czasie letnim – tegoroczna, marcowa zmiana będzie ostatnią w historii.

Zmiana czasu przysporzy nam zmartwień?

Zmiana czasu to nie tylko sygnał nadejścia upragnionej wiosny. Wiążę się ona z pewnymi utrudnieniami, które mogą dać się we znaki…

Zobacz także

Należy liczyć się przede wszystkim z objawami fizjologicznymi – organizm ludzki musi dostosować swoje funkcjonowanie do nowego trybu! Ponadto, pewne przeszkody czekają na podróżujących pociągami – ich kursy wiosną będą planowo opóźnione. Pociąg będzie musiał zatrzymać się na danej stacji i czekać godzinę.

KLIKNIJ TUTAJ I DOWIEDZ SIĘ, JAK ZMIANA CZASU WPŁYWA NA NASZ ORGANIZM

Nie ominie to też pasażerów samolotów – harmonogram rejsów ulega wówczas zmianom.

Zmiana czasu sprawi kłopoty także informatykom – systemy informatyczne nie są dostosowane do nagłej zmiany godziny, co może wygenerować dodatkowe koszty. Z trudnościami spotkamy się też w sektorze bankowości elektronicznej – w zakresie księgowania przelewów i przeliczania walut mogą wystąpić utrudnienia.

Obejrzyj sondę portalu RadioZET.pl na temat zeszłorocznej zmiany czasu na zimowy:

RadioZET/Onet.pl/Głos Koszaliński/JZ