Zamknij

Zmiana czasu na letni w nocy z soboty na niedzielę. Po raz ostatni?

27.03.2021 08:51
Zmiana czasu na letni. Zmiana czasu 2021 w Polsce
fot. Shitterstock

Zmiana czasu z zimowego na letni – zegarki przestawimy już w trakcie najbliższej nocy. Przesunięcie wskazówek przyspieszy proces wydłużania dnia i skracania nocy. Możliwe, że niedzielną zmianę czasu wykonamy w Polsce po raz ostatni.

Kiedy zmiana czasu na letni? Jak co roku, w marcu przestawiamy zegarki o jedną godzinę. Możliwe, że to jedna z ostatnich takich zmian w Polsce.

Czas zmieniamy w nocy z 27 na 28 marca. Pośpimy przez to o godzinę krócej, wskazówki, ale i wskazania na tarczach elektronicznych zmienimy z godz. 2 w nocy na godz. 3.

Zmiana czasu 2021 w Polsce. To ostatnie przesunięcie wskazówek zegarów?

Niewykluczone, że jest to ostatnia zmiana czasu w państwach Unii Europejskiej. W Brukseli od lat trwa dyskusja nad zasadnością takiej czynności – konsultacje unijne w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zwolennikiem tego stanu rzeczy są też Polacy - z badania CBOS w 2019 roku wynikało, że przeciwko obecnym zmianom czasu opowiada się ponad trzy czwarte badanych (78,3 procent).

Zmiana czasu. Państwa UE zadecydują

Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowała czas letni środkowoeuropejski zwany najczęściej czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. respondentów.  Komisja Europejska zostawia decyzję państwom członkowskim, w których obowiązuje przestawianie zegarów. "To państwa członkowskie powinny zdecydować, jaki czas ma obowiązywać na stałe: zimowy czy letni" - przypomniał w ubiegłym tygodniu rzecznik KE ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker.

Państwa UE, które zdecydują się na zachowanie  czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku, czyli 28 marca. Z kolei te, które wolą utrzymać jako jedyny czas zimowy, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku. "Piłka jest zatem po stronie państw członkowskich, to do nich należy znalezienie wspólnego stanowiska w Radzie UE" - oświadczył de Keersmaecker.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP