Zamknij

Zmiana czasu na letni. Polacy zdecydowali. „Blisko 80 procent”

Dominik Gołdyn
25.03.2019 10:12
Zmiana czasu na letni. Polacy zdecydowali. „Blisko 80 procent”
fot. Shutterstock

Zmiana czasu na letni w 2019. W konsultacjach oraz sondażu, które przeprowadziło MPiT, zdecydowana większość Polaków opowiedziała się za wprowadzeniem u nas czasu letniego. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz wprowadzenie w Polsce czasu letniego?

Liczba głosów:

–  Zmiany czasu w pojedynkę przeprowadzić się nie da, dlatego powinniśmy osiągnąć pewien konsensus w Unii Europejskiej – powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Zastrzegł, że nie chodzi o to, by cała UE przeszła na czas letni albo zimowy. Na życie Polaków nie ma wielkiego wpływu inny czas w Hiszpanii, Portugalii czy Norwegii, ale w Niemczech, Czechach, Słowacji czy na Litwie już tak.

Ociepa podkreślił, że konieczne jest osiągnięcie porozumienia przynajmniej w grupie państw naszego regionu – „tak, aby czuwać nad odpowiednim funkcjonowaniem rynku wewnętrznego i uniknąć jego fragmentacji”.

– Jesteśmy zdeterminowani, by w sprawie wyboru czasu porozumieć się z naszymi najbliższymi sąsiadami. Chcemy uniknąć sytuacji, kiedy na przykład Litwini wybiorą inny czas niż my. Wówczas mogłoby dojść do sytuacji, kiedy różnica czasu między krajami, które ze sobą sąsiadują, wyniesie już dwie godziny – wyjaśnił.

Zmiana czasu na letni. Ostatni raz przestawiamy zegarki?

Pomysł odejścia od zmian czasu, jak przypomniał, pojawił się już wcześniej – w Parlamencie Europejskim odbyły się debaty i wysłuchania publiczne. Po rezolucji instytucji z 8 lutego 2018 r. sprawą zajęła się Komisja Europejska. „Komisja przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich, z których wynika, że blisko 90 proc. głosujących jest za odejściem od zmian czasu. Ostatni raz mielibyśmy przesuwać wskazówki zegarków w 2021 r. Ale wiemy już, że do końca kadencji obecnej KE ostateczna decyzja w tej sprawie nie zapadnie” – powiedział Ociepa. I dodał: „Pytanie, jak będzie się na tę kwestię patrzeć nowa KE”.

Zobacz także

Na forum UE większość państw członkowskich, w tym Polska, opowiedziało się za zniesieniem zmiany  czasu. Komisja pozostawiła wybór co do czasu, na który państwa przejdą, gdy zdecydują się na odstąpienie od sezonowych zmian.

– Badania, które zleciło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, potwierdzają, że Polacy chcą zniesienia zmian czasu. Większość z nich – blisko 80 proc. – preferuje pozostanie przy czasie letnim – powiedział Ociepa.

Polska skłania się do przejścia na czas letni, natomiast inne kraje, np. skandynawskie, opowiadają się za czasem zimowym.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:  Ten kraj zrezygnował ze zmiany czasu na zimowy. W ostatniej chwili

RadioZET.pl/PAP/DG