Zamknij

Zmiana czasu na letni 2020. Kiedy i jak przesuwamy wskazówki zegarków?

28.03.2020 16:59
Zmiana czasu na letni 2020
fot. Shutterstock

W nocy z 28 na 29 marca zmienimy czas, z zimowego na letni. Prawdopodobnie to jedna z ostatnich takich zmian – wiosenno-jesienne przesuwanie wskazówek zegarków może zakończyć się w 2021 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w ciągu najbliższej nocy. Sprawi, że „stracimy jedną godzinę” – pośpimy, ale i popracujemy o 60 minut krócej.

Wskazówki zegarka przestawimy „do przodu”. W nocy z 28 na 29 marca zmieniamy czas o godz. 2 w nocy – na godz. 3.

Zobacz także

W całej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, a na czas zimowy – w ostatnią niedzielę października. Polska, od lat praktykująca zmianę czasu, stosuje się do unijnego rozporządzenia z 2001 roku.

Przypomnijmy – w ostatnich latach w krajach członkowskich UE trwała dyskusja nad możliwością zniesienia zmiany czasu. Europosłowie chcieli, aby zmiana w marcu 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe "czas letni". Sprawa utknęła jednak przez sprzeciw niektórych państw.

Zobacz także

Proponowane ujednolicenie ma jednak poparcie 84 procent respondentów – wykazały konsultacje przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2018 roku. Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy – według sondażu CBOS wskazówek nie chce już przestawiać ponad 78 proc. z nas.

RadioZET.pl/PAP