Zamknij

Koniec ze zmianą czasu. Polityk PiS podał możliwy termin

17.10.2021 12:03
Zegar Pałacu Kultury - zdjęcie ilustracyjne
fot. Shutterstock/Novikov Aleksey

Instytucje Unii Europejskiej od kilku lat pracują nad zniesieniem podziału na czas letni i zimowy. Europoseł PiS Karol Karski powiedział w rozmowie z portalem Fakt.pl, że stanie się to już niedługo. Zmiana czasu w 2021 roku może być ostatnią.

Zmiana czasu w 2021 roku będzie ostatnią w Polsce? Prace nad nowymi przepisami trwają w Parlamencie Europejskim. Obecnie obowiązuje dyrektywa z 2000 roku, która reguluję tę kwestię. Prawodawcy w krajach członkowskich nie mogą zmieniać tych przepisów na własną rękę i bez konsultacji.

Unia Europejska może znieść podział na czas letni i zimowy

Europoseł PiS Karol Karski wyjaśnił w rozmowie z portalem Fakt.pl, że jednolite przepisy w tej kwestii ułatwiają harmonizację komunikacji i transportu. Jeśli więc podział na czas letni i zimowy przestanie obowiązywać, to w całej Unii Europejskiej. – Harmonizacja czasu między krajami powoduje korzyści ekonomiczne Czy zmiana czasu na letni je powoduje, tutaj nie ma jasności – przekonuje Karski. Jako zaletę odejścia od tego rozwiązania wskazał samopoczucie. Powołał się na badania medyczne, z których wynika, że brak zmiany czasu jest korzystny dla naszej psychiki.

Instytucje unijne pracują nad zniesieniem zmiany czasu od kilku lat. Obecnie państwa członkowskie przesyłają informacje na temat tego, czy chcą, aby podział na czas zimowy i letni przestał obowiązywać. Kiedy można więc spodziewać się nowych przepisów?

– Myślę, że realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym – powiedział Karski w rozmowie z portalem Fakt.pl.

Po co przestawiać zegarki?

Podział czasu na letni i zimowy służył wykorzystaniu tego, że w trakcie letnich miesięcy dłużej jest jasno. Zwolennicy tego pomysłu wskazywali na korzyści ekonomiczne. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskie Narodowe Biuro Standaryzacji w 1976 roku wynika, że przesuwanie wskazówki zegara o godzinę latem i zimą nie przyniosło oszczędności.

Sprawdzono to również przy okazji wprowadzenia zmiany czasu w części Australii. W 2000 roku stwierdzono, że poranne zużycie energii wzrosło. W 2006 i 2007 wprowadzono podział na czas letni i zimowy w zachodniej części kraju. Wówczas także nie zaobserwowano oszczędności. Natomiast zużycie energii w gorące dni wzrosło.

Zmiana czasu 2021. Kiedy?

Kiedy nastąpi zmiana czasu w 2021 roku w Polsce? W nocy z 30 na 31 października przesuniemy wskazówki o godzinę: z 3.00 na 2.00 w nocy. Być może po raz ostatni.

RadioZET.pl/Fakt.pl/spidersweb.pl/oprac. AK