Zamknij

Likwidacja czasu zimowego w Polsce. Rząd podjął decyzję!

Redakcja
07.11.2017 12:53
Likwidacja czasu zimowego w Polsce. Rząd podjął decyzję!
fot. Pixabay

Była wielka radość, oczekiwanie, a teraz przyszło rozczarowanie. Poselski projekt nowelizacji zakładający zniesienie przestawiania zegarków dwa razy do roku złożony przez Polskie Stronnictwo Ludowe został poparty przez wszystkie kluby parlamentarne. Inicjatywa otrzymała jednak negatywną opinię rządu. Powód? Zmiana byłaby sprzeczna z unijnymi przepisami.

 

O sprawie informuje portal gazetaprawna.pl. Rada Ministrów uznała, że na przeszkodzie zlikwidowania czasu zimowego w Polsce stoi unijna dyrektywa 2000/84/WE, która określa zasady, na jakich wprowadza się czas letni.

Zobacz także

Nowelizacja znosząca zmianę czasu na letni i zimowy w Polsce miała obowiązywać od 1 października 2018 roku. Zdaniem rządu jest to niemożliwe bez wcześniejszej zmiany unijnych przepisów. Jedynym państwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie dokonuje zmiany czasu jest Islandia. Eksperci pracujący przy Radzie Ministrów zauważyli jednak, że w przepisach przewidziano dla niej wyraźne wyłączenie. Pozostałe państwa zgodnie z przepisami są zobowiązane do dwukrotnej zmiany czasu w ciągu roku.

Beata Szydło zapowiedziała, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju zwróci się w tej sprawie o konsultacje do Komisji Europejskiej. 

RadioZET.pl/gazetaprawna.pl/Fakt24.pl/DG

C