Zamknij

Zmiana czasu w Polsce. Pozostanie letni czy zimowy? Mamy dane ministerstwa

Dominik Gołdyn
28.03.2019 12:03
Zmiana czasu w Polsce. Pozostanie letni czy zimowy? Mamy dane ministerstwa
fot. ---

Zmiana czasu zostanie zniesiona w 2021 roku. Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowałaby czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. respondentów sondażu zleconego przez resort Przedsiębiorczości i Technologii. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie zachowają prawo do decydowania o swojej strefie czasowej. 

We wtorek Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków wiosną i jesienią.

Zmiana czasu w Polsce. Czas letni czy zimowy? 

Dorośli Polacy są w zdecydowanej większości zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu: przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. – wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Jedyną grupą wyróżniającą się relatywnie wysokim przywiązaniem do status quo w kwestii zmiany czasu (a jednocześnie najniższym poparciem dla rezygnacji ze zmiany) są najmłodsi dorośli (18 – 24 lata), wśród których blisko dwóch na pięciu (38,7 proc.) uważa, że należy nadal zmieniać czas – wskazano w badaniu.

Jak wynika z sondażu, przeważająca większość dorosłych obywateli, przy przejściu na jeden czas, preferowałaby czas letni środkowoeuropejski, popularnie zwany „czasem letnim”. Za tym wyborem opowiada się blisko trzy czwarte respondentów (74,2 proc.), natomiast zwolennicy wprowadzenia na stałe tzw. czasu zimowego stanowią 14,8 proc. ogółu badanych, natomiast co dziesiąty Polak nie ma zdania w tej kwestii.

Zobacz także

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 r. na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 r.

Pierwszego przestawienia zegarów do przodu i wprowadzenia czasu letniego dokonali Niemcy w 1916 r. Powodem była chęć zaoszczędzenia na cennym w okresie wojny węglu, używanym do produkcji energii elektrycznej. W Polsce zegarki regularnie przestawiamy od 1977 r.

RadioZET.pl/PAP