Zamknij

Zmieniają kodeks wyborczy i przygotowują PiS do wyborów. Opozycja: to konflikt interesów

Redakcja
05.12.2017 07:49
Komisja
fot. PAP

Piszą ustawę zmieniającą kodeks wyborczy, a jednocześnie przygotowują PiS do wyborów samorządowych. Chodzi o reprezentujących tę partię posłów z nadzwyczajnej komisji sejmowej przeprowadzającej zmiany w kodeksie wyborczym, dotyczące także wyborów samorządowych. Czy to konflikt interesów? Według opozycji zdecydowanie tak.

Zagłosuj

Czy popierasz zmiany w kodeksie wyborczym?

Liczba głosów:

Zdaniem posłów opozycji, rzeczony konflikt interesów zachodzi, ponieważ wspomniani posłowie są równocześnie przewodniczącymi zespołów do spraw wyborów samorządowych PiS w konkretnych województwach. Mają między innymi przedstawiać Jarosławowi Kaczyńskiemu kandydatów na prezydentów miast, burmistrzów czy wójtów.

PiS: konflikt interesów to bzdura

Jak posłowie Prawa i Sprawiedliwości ustosunkowują się do tego zarzutu? Odpowiadają, że to bzdura. - Powiem więcej: być może też będę startował w wyborach samorządowych, podobnie jak wielu posłów tu będących, a wielu z nich jest byłymi samorządowcami - tłumaczy poseł Marcin Horała, który pisze ustawę, a jednocześnie jest koordynatorem PiS ds. wyborów samorządowych w województwie pomorskim.

Zobacz także

- Doprowadzamy to wszystko do absurdu. Ja tu żadnego konfliktu interesów nie widzę - dodaje. Posłowie PiS w trakcie obrad wielokrotnie zarzucali samorządowcom, że są sędziami we własnej sprawie, ustalając np. granice okręgów wyborczych.

Opozycja: konflikt jest oczywisty

Co na to przedstawiciele innych ugrupowań? - Ci posłowie zostaną jednak przez partię rozliczeni z tego, czy udało im więcej radnych przepchnąć w wyborach samorządowych, czy udało im się wygrać wybory w jakichś miastach, więc to jest skandal - ripostuje poseł Mariusz Witczak z PO.

- Jak piszą ustawę i mają jeszcze takie obowiązki przed Jarosławem Kaczyńskim, to ten konflikt jest czymś oczywistym - mówi.

Zobacz także

RadioZET.pl/MaG/MP