Stanowczy głos z Pałacu Prezydenckiego. Obecna konstytucja ma wiele niedoskonałości

Redakcja
04.05.2017 17:53
Pałac Prezydencki
fot. Wikipedia.org

- Dwadzieścia lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej pozwala dostrzec jej niedoskonałości m.in. związane z kwestią ustroju politycznego - powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha. Jego zdaniem, wiele do poprawy jest np. w sferze przepisów socjalnych.

Prezydent powiedział w środę podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, że chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - referendum. Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

Na briefingu prasowym Mucha podkreślił, że prezydent Andrzej Duda mówił, że referendum będzie "określeniem kierunków zmian, które powinny być przedmiotem dalszych szczegółowych ustaleń i prac, jeśli chodzi o ostateczny kształt Konstytucji RP".

Zobacz także

Według Muchy, 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej to czas, który pozwala "ewidentnie dostrzec niedoskonałości, jeśli chodzi o niektóre sformułowania, konkretne przepisy konstytucji z 1997 r.".

Zaznaczył, że ustawa zasadnicza ma wiele niedoskonałości, ale także z uwagi na upływ czasu w pewnych zakresach zdezaktualizowała się. Podkreślił, że obowiązująca konstytucja była przyjmowana w czasie, gdy Polska nie była jeszcze w Unii Europejskiej. - Mamy takich szczegółowych kwestii dużo więcej - zaznaczył.

Mucha przypomniał, że prezydent w ubiegłym roku mówił m.in. o treści art. 69 konstytucji. - Wskazywał na kwestie związane z sytuacją osób niepełnosprawnych, ale w ogóle w sferze przepisów socjalnych. Jest wiele do poprawy, jeśli chodzi o prawa socjalne gwarantowane treścią konstytucji - dodał.

Zobacz także

- Wreszcie w kwestiach szczegółowych związanych z kwestią ustroju politycznego także mamy świadomość niedoskonałości - dodał.

Na zakończenie podkreślił, że Duda "nie chce tutaj narzucać, czy zamykać dyskusji - rozpoczynając ją, tylko chce wsłuchać się w głos obywateli, środowisk politycznych i absolutnie wszystkich. Do takiej pogłębionej rozmowy - zaprasza".

RadioZET.pl/PAP/DG