Zamknij

Zmiana w projekcie reformy KRS. Ziobro usunął jeden przepis

Redakcja
24.02.2017 10:48
sąd
fot. Flickr

Zbigniew Ziobro zmienia pomysł na reformę Krajowej Rady Sądownictwa. Po tym, jak rządowy projekt ustawy pod koniec stycznia ostro skrytykowały środowiska prawnicze, uznając część jego zapisów za niekonstytucyjne, jeden przepis z tamtego projektu zniknął.

Z projektu reformy usunięto zapis, który dawał prezydentowi pełną swobodę i dowolność przy wyborze członka Krajowej Rady Sądownictwa. Przepis ten był mocno krytykowany, ponieważ wedle Konstytucji głowa państwa nie ma takich uprawnień.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Mimo ustępstwa Zbigniewa Ziobry w tej kwestii pozostałe propozycje zmian wciąż budzą wątpliwości. Minister Sprawiedliwości nadal chce wygasić kadencję rady w obecnym składzie i to w ciągu miesiąca.

Zagłosuj

Czy reforma sądownictwa przygotowana przez Zbigniewa Ziobro ma na celu upolitycznienie władzy sądowniczej?

Liczba głosów:

Nowych kandydatów do rady nie mają już przedstawiać środowiska sędziowskie, a politycy. Konkretnie sejmowa większość. Środowisko prawnicze ma obawy, że oznaczać to będzie nic innego, jak upolitycznienie KRS i niebezpieczny precedens, który pokaże, że można wygasić konstytucyjny organ bez wymaganej zmiany Konstytucji.

Według informacji dzisiejszej Gazety Wyborczej projekt resortu sprawiedliwości trafił do konsultacji. Wciąż jednak nie został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji.

RadioZET.pl/DG