Zamknij

Zmiana wsród najludniejszych miast Polski. Zdecydowało o tym tylko 2,3 tys. osób

20.09.2022 13:28

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wyniki ubiegłorocznego spisu powszechnego. Najważniejsza zmiana dotyczy listy najludniejszych miast. Na trzecie miejsce, po Warszawie i Krakowie, wskoczył Wrocław, który zdetronizował Łódź - podała Wirtualna Polska.

Spis powszechny 2021
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne), Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Spis powszechny 2021 miał odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące współczesnych Polaków. GUS chciał się dowiedzieć nie tylko miejsca zamieszkania, ale również wykształcenia czy religii. Cyklicznie publikowane są kolejne części badania. 

Na wtorkowej konferencji prasowej przekazano najnowsze wyniki spisu powszechnego w kategorii miast. Najludniejszym pozostaje Warszawa z 1,8 mln mieszkańców. Do granicy miliona Krakowowi brakuje już tylko 200 tys. mieszkańców, co dało drugie miejsce. 

Spis powszechny 2021. GUS: Wrocław trzecim miastem Polski

Jednocześnie doszło do zmiany na trzeciej pozycji wśród najludniejszych polskich miast. Dotychczas to miejsce zajmowała Łódź, którą jako miejsce zamieszkania wskazało 670 600 osób. Teraz została pokonana przez Wrocław, w którym oficjalnie mieszka 672 900 osób. 

Na kolejnych miejscach uplasował się w kolejności Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin i Katowice. W sumie w Polsce mieszka dokładnie 38 036 118 osób, czyli o 1,2 proc. mniej niż podczas ostatniego spisu powszechnego z 2011 r.

W całym kraju odnotowano ponad 15,2 mln mieszkań (wzrost o 12,8 proc.). Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań został przeprowadzony w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. W przyszłym roku GUS planuje opublikować analizy z odpowiedzi na temat warunków mieszkaniowych i rynku pracy.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska