Zamknij

Zmiany przy granicy polsko-rosyjskiej. "Jeszcze w tym roku"

04.08.2022 10:40
Granica polsko-rosyjska
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Na granicy polsko-rosyjskiej powstanie bariera elektroniczna. Budowa perymetrii powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku – poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. SG Anna Michalska.

Straż Graniczna informowała, że trwa budowa bariery elektronicznej na długości 202 kilometrów na granicy polsko-białoruskiej. Obecnie ustawiane są tam słupy pod kamery. Następnie instalowane będą m.in. przyłącza energetyczne, transmisyjne oraz sensory. Uruchomienie perymetrii ma dopełnić wybudowaną już zaporę fizyczną na tej granicy.

Kaliningrad. Na granicy polsko-rosyjskiej powstanie bariera elektroniczna

SG zapowiada, że to jednak nie koniec rozbudowy zabezpieczeń na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. – Planowana jest rozbudowa perymetrycznej ochrony granicy, zarówno na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim, jak i przy granicznej rzece Bug – poinformowała por. Anna Michalska. Dodała, że budowa bariery elektronicznej powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku. 

4 listopada 2021 roku zaczęła obowiązywać ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Regulacja umożliwiła budowę bariery zabezpieczającej przed migracją na granicy polsko-białoruskiej. Zapisy tej ustawy dopuszczają budowę zabezpieczeń na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE.

Budowa bariery fizycznej na granicy z Białorusią rozpoczęła się 25 stycznia br. na 187 kilometrach podlaskiego odcinka pasa granicznego. W ostatni wtorek rzeczniczka Straży Granicznej poinformowała, że przęsła ustawione są na całej długości. Dodała, że trwają odbiory techniczne oraz prace wykończeniowe uwzględniające wprowadzenie uwag wskazanych przez SG.

RadioZET.pl/PAP

C