Zamknij

500 plus do zmiany? Minister mówi o kryterium dochodowym

Redakcja
23.08.2018 17:19
Elżbieta Rafalska
fot. PAP

Nieoficjalne doniesienia o zwiększeniu programu 500 plus do 1000 złotych rozbudziły wyobraźnię Polaków. W czwartek Elżbieta Rafalska kolejny raz studziła emocje, ale nie wykluczyła zmian w kryterium dochodowym beneficjentów. - Z czasem trzeba będzie się zastanowić - powiedziała na antenie radiowej Jedynki. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Elżbieta Rafalska w „Sygnałach Dnia” na antenie radiowej Jedynki była pytana o wzrost świadczenia 500 plus do 1000 złotych, o którym na początku sierpnia donosił „Super Express”. 

- Nie można budzić nadziei na zwiększenie świadczenia do 1000 zł. To dopiero trzeci rok obowiązywania programu. Przyjdzie taki moment, w którym trzeba się będzie zastanowić nad zmianą kryterium dochodowego i weryfikacji świadczeń – wyjaśniła.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dodała, że pogłoski o zmianach w programie 500 plus wzbudzają ogromną dyskusję w polskim społeczeństwie. - Chłodzę gorące głowy. 21 miliardów złotych razy dwa daje już 42 miliardy. A to całkowicie zmienia sytuację - zaznaczyła. 

Zobacz także

Aktualnie świadczenie wychowawcze w programie 500 plus przysługuje niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku jedynaka, aby otrzymać 500 zł na dziecko, dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego kryterium dochodowe wzrasta do 1200 zł na członka rodziny.

500 plus w budżecie

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wstępny projekt budżetu na 2019 rok; założono wzrost PKB o 3,8 proc., deficyt budżetowy nie większy niż 28,5 mld zł i deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1,8 proc. PKB. 

W budżecie są zabezpieczone środki na sztandarowe programy społeczne rządu takie jak "500 plus" i "Dobry start"

RadioZET.pl/DG