Zamknij

Zmiany w kodeksie pracy: Robisz przerwę na papierosa? Musisz ją odpracować

Redakcja
08.02.2018 08:39
Zmiany w Kodeksie pracy 2018: Przerwę na papierosa trzeba odpracować
fot. Pixabay

Proponowane zmiany w kodeksie pracy przewidują m.in., że pensja za nadgodziny nie trafiałaby od razu do kieszeni zatrudnionego. Zmiany czekają również palaczy, od których pracodawca będzie mógł domagać się odpracowania „przerwy na papierosa” — czytamy w czwartkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak podaje gazeta, jedna z najpoważniejszych zmian w projekcie nowego kodeksu pracy, które proponuje powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna, dotyczy ponadwymiarowego czasu pracy. W okresie wzmożonego zapotrzebowania na produkty czy usługi firmy zatrudnieni pracowaliby dłużej, jednak pensja za nadgodziny nie byłaby wypłacana automatycznie.

Papieros kontra firma

— Trafiałaby na konto powiernicze pracownika prowadzone przez przedsiębiorcę — wyjaśniła cytowana przez „DGP” wiceprzewodnicząca komisji prof. Monika Gładoch.
Zmiany czekają również osoby palące. Jak czytamy, jeśli zatrudniający zezwala na przerwy na papierosa, to będzie mógł się domagać, aby osoby z nich korzystające odpracowały ten czas, ale nie w ramach nadgodzin.

Zagłosuj

Palisz papierosy?

Liczba głosów:

Sześć niedziel w roku

Projektowane zmiany przewidują też, że firma będzie mogła zlecać pracę w sześć niedziel w ciągu roku, pod warunkiem jednak, że zatrudniony wyraziłby na to zgodę. W małych przedsiębiorstwach liczących do 50 osób trzy niedziele mogłyby być pracujące bez zgody podwładnego.

Zobacz także

— Inne zmiany zakładają m.in. podwyższenie dodatku za pracę w nocy oraz zwolnienie mikrofirm z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy — czytamy w „DGP”.

Pełny projekt komisja ma przedstawić w połowie marca.

Papierosy to zmora pracodawców nie tylko w Polsce. Japońska firma marketingowa Piala Inc. chce zmotywować swoich pracowników do zdrowego trybu życia, oferując dodatkowe dni urlopu dla tych, którzy nie wychodzą zapalić w godzinach pracy.

Dowiedz się więcej o innych zmianach w polskim kodeksie pracy.

RadioZET.pl/DGP/maal