Zamknij

Zmiany w Kodeksie pracy. Będzie można zwolnić kobietę w ciąży

Redakcja
19.03.2018 11:05
Zmiany w Kodeksie pracy. Będzie można zwolnić kobietę w ciąży
fot. Shutterstock

Projekt Kodeksu pracy wywołał dyskusję w mediach. Według nowego prawa będzie można zwolnić kobietę w ciąży, gdy ta będzie zatrudniona na czas zastępstwa lub w firmie zatrudniającej do 10 osób.

Jeśli projekt Kodeksu pracy wszedłby w życie, byłoby to odejście od zasad, które obowiązują od lat. Dotąd prawo zabraniało rozwiązania umowy z kobietą będącą w ciąży. Według nowych przepisów pracodawca będzie mógł to zrobić, jeśli jego firma liczy 10 lub mniej osób lub ciężarna kobieta zatrudniona jest w formie zastępstwa za innego pracownika.

Kontrowersyjny zapis w Kodeksie

Co ciekawe, według nowych przepisów pracodawca będzie miał obowiązek ostrzeżenia pracownika przed zwolnieniem i „wysłuchania go”. Przepis ten ma obowiązywać w przypadku zwolnień niezależnych od pracowników jak np. redukcja etatów w firmie.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

Zgodnie z nowym projektem od momentu zawiadomienia pracownika o zamiarze zwolnienia go ochrona przed rozwiązaniem umowy w trakcie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim lub urlopie przestanie obowiązywać na okres 30 dni. Ciąża w tym przypadku nie będzie wyjątkiem.

Rewolucja w prawie?

Obecnie przepisy wyglądają zupełnie inaczej. — Pracodawca, wręczając wypowiedzenie umowy o pracę, jest zobowiązany do zachowania określonego ustawą okresu wypowiedzenia. Jeśli zmiany, o których mówimy, wejdą w życie w niezmienionym kształcie, pracodawca będzie musiał najpierw zgłosić zamiar wypowiedzenia zarówno umowy na czas nieokreślony, jak i określony. Następnie dojdzie do spotkania pracownika wraz z wybraną przez niego osobą, czyli do swego rodzaju negocjacji, a dopiero kolejnym krokiem będzie wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę — komentuje Robert Maliszewski, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy w rozmowie z Money.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/strz