Zamknij

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jedna z nich zasmuci kierowców

01.07.2019 19:54
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jedna z nich zasmuci kierowców
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

1 lipca weszły w życie ważne zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Najważniejsza z nich dotyczy osób, które stracił prawo jazdy i chcą ponownie przystąpić do egzaminu. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowelizacja przepisów przewiduje, że egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie 9 egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kat. B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny w ciągu 50 minut. 

Zmiana była podyktowana koniecznością likwidacji wymagań ilościowych co do liczby przeprowadzanych egzaminów w ciągu dnia, stawianych egzaminatorom przez ich pracodawców. Egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców

Ministerstwo Infrastruktury

Jak tłumaczy ministerstwo egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał dokładnie o godzinie wskazanej przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, gdyż zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu.

Nowelizacja przewiduje też, że osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy (obecnie egzamin odbywa się wyłącznie przy użyciu motoroweru), będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego. Kategoria AM uprawnia do kierowania zarówno motorowerami, jak i czterokołowcami.

Zobacz także

Zmiany dostosowują ponadto dotychczasowe przepisy do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Po ich wprowadzeniu egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci, wystarczy podpis (imię i nazwisko) oraz numer uprawnień.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Lepiej nie tracić uprawnień 

Jak podaje ''Rzeczpospolita'', najważniejsza zmiana w egzaminach na prawo jazdy dotyczy osób, którym odebrano prawo jazdy. Kierowca tracący uprawnienia np. z powodu jazdy po spożyciu alkoholu czy narkotyków, będzie traktowany jak osoba przystępująca do egzaminu po raz pierwszy. 

''To oznacza, że przejść musi cały egzamin państwowy, a więc i uzyskać pozytywny wynik jego części teoretycznej'' - czytamy w poniedziałkowej ''Rzeczpospolitej''. 

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita