Zamknij

Ziobro zapowiada wyższe kary za gwałt

Redakcja
07.09.2017 11:41
Ziobro zapowiada wyższe kary za gwałt
fot. PAP

Polskie sądy należą do najłagodniejszych w orzekanie kar za niezwykle okrutne przestępstwa, jakimi są gwałty - podkreślił w czwartek szef MS Zbigniew Ziobro. Wprowadzimy rozwiązania, które będą obligowały sądy do orzekania wyższych kar dla tego rodzaju przestępstw - zapowiedział.

Gwałciciele. Czy surowiej ich karać? Wypowiedz się na MAM ZDANIE!

- Polskie sądy należą do najłagodniejszych, jeżeli chodzi o orzekanie kary za te niezwykle okrutne przestępstwa (gwałty) - mówił na konferencji prasowej Ziobro. - Nie można się z tym zgodzić, to gwałci poczucie sprawiedliwości - oświadczył minister.

Jak dodał, europejskie statystyki wskazują, że polskie sądy "niestety są niemal na samej górze tych najłagodniejszych, najbardziej wyrozumiałych i dobrodusznych dla gwałcicieli". - Chcemy to zmienić, chcemy zmienić to poprzez zmianę ustawodawstwa karnego i wprowadzenie rozwiązań, które będą obligowały sądy do orzekania wyższych kar dla tego rodzaju przestępstwa - podkreśliłł szef MS.

Zobacz także

O wyższych karach za przestępstwa seksualne mówił też wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł. - Od 8 lat pozbawienia wolności, jeśli następstwem gwałtu jest śmierć ofiary. Od 5 lat pozbawienia wolności w przypadku ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - informuje. Dodał, że w przypadkach zabójstwa połączonego z gwałtem małoletniej osoby sąd będzie mógł "fakultatywnie wyłączyć możliwość przedterminowego warunkowego zwolnienia". Zbigniew Ziobro doprecyzował, że w planach resortu jest zmiana dolnego progu kar za przestępstwa seksualne. Ma wynosić od pięciu lat, a w przypadku multirecydywistów od 10 lat.

Zbigniew Ziobro mówił o chęci wprowadzenia kary dożywocia za zabójstwo połączone ze zgwałceniem ze szczególnym okrucieństwem. 

Zobacz także

- Przed nami jest zasadnicza zmiana całości Kodeksu karnego. Chcemy dokonać zmiany długości kary punktowej pozbawienia wolności tak, aby ta kara była mierzona od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności - zapowiedział Prokurator Generalny. 

Premier Beata Szydło "Człowiekiem Roku". Zasłużenie? Wypowiedz się z Mam Zdanie. 

RadioZET.pl/KM