Zamknij

Zmiany w opłacaniu składek ZUS. Rząd znosi pewien istotny próg

Redakcja
27.10.2017 13:10
Elżbieta Rafalska
fot. Archiwum RadioZET.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało zniesienie górnej składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Górny próg, powyżej którego nie opłaca się składek, ma zostać zlikwidowany z początkiem 2018 roku.

Zagłosuj

Jesteś zatrudniony/-a na umowę o pracę?

Liczba głosów:

Zmiany, które z nowym rokiem wejdą w życie, mają przynieść dodatkowe 5,4 mld złotych. – W projektowanej regulacji proponuje się zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, począwszy od 2018 r. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, a więc analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego – czytamy w oświadczeniu.

Dodatkowe 5,4 miliarda złotych

Autorzy projektu twierdzą, że zmiana spowoduje wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a także wzrost kwoty składek odprowadzanych do otwartych funduszy emerytalnych.

Zasada 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia

Zasada „30-krotności przeciętnego wynagrodzenia” obowiązuje od 1999 roku. Jej zadaniem jest ograniczenie poboru składek od osób najbogatszych, a także ograniczenie wysokości emerytur. Zasada ta określa maksymalną roczną podstawę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Minister Rafalska na temat "500 plus dla emerytów":

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24.pl/businessinsider.com.pl/strz