Zamknij

Zmiany w ordynacji wyborczej. Paweł Kukiz zapowiada prace nowego sejmowego zespołu

24.08.2021 08:42
Paweł Kukiz
fot. Piotr Molecki/East News

We wrześniu ruszy zespół, który miałby wypracować zmiany w ordynacji wyborczej i takie przepisy, aby każdy obywatel mógł mieć nadane indywidualne, bierne prawo wyborcze - zapowiedział Paweł Kukiz. Do zespołu - jak przekazał lider Kukiz'15 - mają być zaproszeni członkowie wszystkich opcji politycznych.

Zmiany w ordynacji wyborczej to postulat Kukiz'15 w porozumieniu programowym, które ugrupowanie Pawła Kukiza podpisało na przełomie maja i czerwca z PiS. - Prace sejmowego zespołu ruszą we wrześniu. Zaproszenia do udziału w zespole zostaną wysłane do wszystkich opcji politycznych - przekazał lider Kukiz'15.

- Celem prac zespołu będzie wypracowanie takich rozwiązań, które nadawałyby każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu RP - dodał Paweł Kukiz. 

Ordynacja wyborcza według Pawła Kukiza

Jak podkreśla Paweł Kukiz, "już dziś mamy opinię Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 31 maja 2019 roku, gdzie PKW stwierdza, że Kodeks wyborczy nie przewiduje możliwości indywidualnego ubiegania się o mandat posła".

- I to będzie podstawowym kierunkiem działania tego zespołu, aby wypracować takie przepisy, aby każdy obywatel Rzeczypospolitej miał równe prawa w zakresie skorzystania ze swojego indywidualnego, biernego prawa wyborczego, a nie tylko członkowie partii politycznej - mówił Kukiz. - To nie ma być ordynacja Kukiza, to ma być ordynacja kompromisu wypracowana przez zespół - dodał lider Kukiz'15.

W czasie rozmów między Kukizem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim muzyk przypominał, że PiS w 2006 roku zgłosiło projekt nowej ordynacji wyborczej, który zakładał wprowadzenie 230 jednomandatowych okręgów wyborczych i 16 okręgów wojewódzkich w wyborach do Sejmu.

RadioZET.pl/PAP