Zamknij

Zbigniew Ziobro zapowiada zmiany w prawie do obrony koniecznej

Redakcja
27.04.2017 12:52
Zbigniew Ziobro zapowiada zmiany w prawie do obrony koniecznej
fot. PAP

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział zmianę w prawie do obrony koniecznej. Osoba broniąca się przed przestępcą nie będzie odpowiadała za przekroczenie granicy obrony koniecznej. – Prawo musi chronić uczciwych ludzi, a nie bandytę – twierdzi minister.

Zagłosuj

Czy uważasz, że obywatele powinni mieć większe prawo do obrony przed przestępcami?

Liczba głosów:

Nowe prawo zwiększa możliwość bronienia się przed przestępcą. – Nie będzie podlegać karze, kto odpiera zamach związany z wdarciem się do jego domu, nawet jeśli przekracza granice obrony – mówił Zbigniew Ziobro, dodając, że ma nadzieję, iż nowe prawo wejdzie w życie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

– Prawo obrony koniecznej musi chronić uczciwych ludzi, a nie bandytę, który dopuszcza się zamachu. To naturalne prawo, nie można tego nikomu odmówić – komentował minister. – Ta propozycja de facto prowadzi do rozszerzenia rozumienia obrony koniecznej poprzez zagwarantowanie osobie broniącej się - w tych sytuacjach opisanych w przepisie bezkarności - nawet wtedy, gdy doszło po ich stronie do przekroczenia granic obrony koniecznej – dodał.

Kodeks karny mówi obecnie, że "nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem". W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia - głosi K.k. Zgodnie z nim, nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

Ziobro zlecił też analizę spraw zastosowania obrony koniecznej od roku 2010 do teraz, której wyniki pokazały, że rozszerzenie prawa do obrony koniecznej są niezbędne.

RadioZET.pl/PAP/strz