Zamknij

Prowadzisz firmę? Fiskus wpadnie z zaskoczenia

Redakcja
23.02.2017 12:42
Urząd Skarbowy
fot. Flickr

Zła wiadomość dla przedsiębiorców. Od 1 marca wchodzi w życie nowelizacja przepisów, wedle której Urząd Skarbowy będzie mógł przeprowadzić kontrolę w firmie bez wcześniejszej zapowiedzi.

O sprawie pisze "Rzeczpospolita". Chodzi o ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, która zacznie obowiązywać z początkiem marca. 

Co zakłada nowelizacja?

Wedle nowych przepisów kontrole skarbowe w przedsiębiorstwach będą przeprowadzane bez uprzedniego informowania o tym wizytowanych podmiotów gospodarczych. Dotychczas taka zapowiedź pojawiała się na tydzień przed odwiedzinami fiskusa, dzięki czemu firmy miały czas na uporządkowanie i skompletowanie dokumentacji, korektę błędów i nieścisłości oraz odpowiednie przygotowanie się do konfrontacji z urzędnikami.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Poszerzą się również uprawnienia kontrolerów. Teraz będą mogli m.in. przesłuchać każdą osobę zatrudnioną w firmie oraz zażądać wglądu w dokumenty spoza zakresu planowanej kontroli.

Zmiany w prawie mają w zamyśle wyeliminować (a przynajmniej wydatnie ograniczyć) nadużycia finansowe.

Eksperci zgodni, choć niepozbawieni obaw

Specjaliści zgadzają się, że należy usprawnić system przeciwdziałania oszustwom i nadużyciom finansowym, zwłaszcza w tzw. branżach wrażliwych: budowlanej, elektronicznej, paliwowej.

– Nierzadko skarbówka przesyła zawiadomienie o kontroli, a oszust biorący udział w przestępczym procederze zaczyna unikać kontaktu i niszczy dokumentację – mówi "Rzeczpospolitej" Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP.

Z drugiej strony zwracają też uwagę na to, że rykoszetem mogą oberwać firmy rozliczające się dotychczas w sposób uczciwy, choć niepozbawiony problemów organizacyjnych.

– Miejmy nadzieję, że kontrole bez uprzedzenia dotyczyć będą tylko oszustów, przede wszystkim biorących udział w tzw. karuzelach VAT-owskich, czyli łańcuchu transakcji mających na celu wyłudzenie podatku – komentuje w rozmowie z gazetą adwokat Piotr Świniarski.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/MP