Zamknij

Zmiany w programie 500 plus dla samotnych rodziców

Redakcja
08.09.2017 12:20
Zmiany w programie 500 plus dla samotnych rodziców
fot. Archiwum Radia ZET

Od 1 sierpnia obowiązują wprowadzone przez Elżbietę Rafalską przepisy, których celem jest eliminacja wyłudzania pieniędzy z programu 500 plus. Aby móc starać się o świadczenie będąc samotnym rodzicem, należy mieć alimenty przyznane przez sąd.

Zagłosuj

Czy program Rodzina 500 plus według ciebie funkcjonuje prawidłowo?

Liczba głosów:

Zanim zaczęły obowiązywać obecne przepisy, do starania się o 500 plus wystarczyła deklaracja o samotnym wychowywaniu dziecka. Obecnie jedynie w trzech sytuacjach rodzice nie muszą dostarczać zaświadczenia o alimentach: w przypadku śmierci jednego z rodziców, oddalenia powództwa o alimenty, oraz nieustalonego ojcostwa.

Alimenty przyznane przez sąd

Aby rodzice wychowujący dziecko samotnie mogli ubiegać się o świadczenia, muszą potwierdzić fakt ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica. Jeśli tego nie zrobią, urząd wezwie ich do uzupełnienia dokumentacji, dając na to trzy miesiące.

Unikanie oszustw

Założeniem Elżbiety Rafalskiej przy zmienianiu przepisów było możliwie sprawne unikanie sytuacji, gdy pieniądze pobierają rodzice mieszkający na stałe poza granicami Polski. Chodziło także o usprawnienie systemu, aby pieniądze pobierane na jedno dziecko, przyznawane były tylko rodzinom spełniającym określone kryterium dochodowe.

Aby pobierać świadczenia z programu 500 plus należy mieszkać na stałe w Polsce. – Trzeba tu zamieszkiwać i możemy to sprawdzić przez bazę MEN, którzy uczniowie wypełniają obowiązki szkolne, bądź przez sprawdzenie, czy te osoby korzystają z polskiej służby zdrowia – komentowała Rafalska.

Czy rodzina Magdaleny Żuk ma prawo mieć pretensje do ministra Ziobro? Weź udział w dyskusji w naszym serwisie MAM ZDANIE.

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet.pl/strz