Zmiany w programie Rodzina 500 plus: likwidacja tzw. niepożądanych zjawisk

Redakcja
20.06.2017 17:41
Zmiany w programie Rodzina 500 plus: likwidacja tzw. niepożądanych zjawisk
fot. Archiwum Radia ZET

Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała o planach wprowadzenia zmian do programu Rodzina 500 plus. Główne założenia mają pozostać bez zmian, jednak rząd zajmie się likwidacją „zjawisk niepożądanych”.

Zagłosuj

Kto twoim zdaniem powinien dostawać pieniądze w ramach programu Rodzina 500 plus?

Liczba głosów:

Na wtorkowym posiedzeniu w Sejmie minister Elżbieta Rafalska przedstawiła ogólne założenia zmian, które resort planuje wprowadzić do programu Rodzina 500 plus. Jej zdaniem, niektóre ustawy wymagają nowelizacji, jednak podstawowe założenia systemu wsparcia rodzin poprzez program Rodzina 500 plus pozostaną bez zmian.

Wsparcie dla rodzin

Większość klubów poparła nowy projekt Rafalskiej. Przeciwni byli posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy domagają się odrzucenia go. Szefowa MRPiPS wymieniała zalety rządowego programu. – Dzięki programowi wiele rodzin w końcu poczuło się bezpiecznie, (...) wiele rodzin mówi, że dzięki programowi odzyskało godność – mówiła w Sejmie.

Podstawowe założenia bez zmian

Rafalska zapewniała, że bez zmian pozostaną podstawowe założenia programu, takie jak to, że świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie będzie przysługiwało bez dodatkowych warunków na każde drugie i kolejne dziecko do czasu ukończenie przez nie 18 lat, a świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione jest od kryterium dochodowego.

Eliminacja niepożądanych zjawisk

Niepożądane zjawiska, o których mówiła minister, to np. dopasowywanie dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka. Ponadto niektóre przepisy – jak twierdzi Rafalska – wymagają dopracowania. Chodzi o m.in. o prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci pozostające pod opieką naprzemienną rodziców nietworzących rodziny.

19 miliardów złotych

Według danych z marca 2017 r. z rządowym programem Rodzina 500 plus objętych jest ponad 3,8 mln dzieci w Polsce. Do marca na konta rodziców trafiło już 19 mld złotych.

Zobacz, na co Polacy wydają pieniądze z programu Rodzina 500 plus:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz