Zamknij

Zmiany w sądownictwie. Sejm przegłosował nowelizację ustawy o KRS

Redakcja
12.07.2017 17:03
Zmiany w sądownictwie. Sejm przegłosował nowelizację ustawy o KRS
fot. PAP

Sejm uchwalił w środę 12 lipca nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zgodnie z nowelizacją wygaszone mają być kadencje 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców będzie wybierał Sejm. Do tej pory robiły to środowiska sędziowskie.

Projekt resortu sprawiedliwości był krytykowany z sejmowej mównicy przez posłów PO, N, PSL i Kukiz'15. Zdaniem opozycji nowe przepisy prowadzą do upartyjnienia KRS-u. Pojawiały się również hasła „PRL-bis”. – KRS jest zdominowana przez sędziów, a sądy są upolitycznione jak nigdy dotąd. Tak być nie może – komentował Stanisław Piotrowicz z PiS.

Będą zmiany w KRS

Przedstawiciele obozu rządzącego krytykowali dotychczasowy stan rzeczy. – Polski system powoływania sędziów jest skrajnie niedemokratyczny. KRS to korporacyjna spółdzielnia, która sama o wszystkim decyduje – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Krytyka ze strony opozycji

Opozycja chciała, aby wszystkie poprawki zostały odrzucone, jednak Sejm wniosek odrzucił. Podczas głosowania 227 posłów opowiedziało się za przyjęciem nowelizacji ustawy przygotowanej przez resort sprawiedliwości. 5 było przeciw. Posłowie przyjęli poprawki o charakterze redakcyjno-uściślającym. Teraz nowela trafi do Senatu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz