Zamknij

Zmiany w szkołach. Powstanie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

Redakcja
13.02.2017 19:51
Szkoła pracownia komputerowa
fot. East News

W 2018 roku wszystkie szkoły w Polsce mają być podłączone do internetu –- zapowiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Będą połączone w jedną, spójną sieć - Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.

Projekt OSE– realizowany przez ministerstwa cyfryzacji oraz edukacji narodowej zakłada stworzenie sieci dostępu do internetu łączącej wszystkie szkoły w Polsce, których jest około 30,5 tys. Sieć ta będzie operowana przez wyznaczony podmiot, który będzie odpowiedzialny za jej utrzymanie, a także m.in. dostarczanie szkołom dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, dostarczanie treści edukacyjnych oraz wsparcie w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

- Wszystkie dzieciaki mają mieć te same szanse, te same możliwości wykorzystywania platform edukacyjnych, materiałów edukacyjnych, żeby rozwijać się, kształcić, konkurować z innymi, bawić się, spotykać rówieśników z innych stron świata on-line” –- powiedziała minister Streżyńska.

Zagłosuj

Czy popierasz zmiany w szkolnictwie, które wprowadza rząd PiS?

Liczba głosów:

Minister cyfryzacji stwierdziła, że dotychczas było dużo inicjatyw podejmowanych przez rządy, samorządy czy organizacje pozarządowe, dotyczących cyfryzacji w edukacji, ale miały one dosyć rozproszony charakter. W OSE -– jak tłumaczyła - chodzi o to, żeby zintegrować te działania i „stworzyć takie same szanse dla wszystkich dzieci w całej Polsce”.

OSE będzie siecią wirtualną opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej, wybudowanej w całości ze środków komercyjnych, jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w szczególności Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

- E-dzienniki, e-podręczniki, zintegrowane platformy edukacyjne. Aby to wszystko zadziałało jest potrzebny bardzo szybki internet” -– zaznaczyła.

Całość kosztów ponoszonych na funkcjonowanie OSE wraz z dostarczaniem usług do szkół ma być pokryta z budżetu państwa w pierwszych latach jej działania.

RadioZET.pl/PAP/DG