Zmiany zasad wchodzenia do Sejmu. To odpowiedź na protest niepełnosprawnych?

Redakcja
25.04.2018 09:42
Zmiany zasad wchodzenia do Sejmu. To odpowiedź na protest niepełnosprawnych?
fot. PAP

W środę rano Kancelaria Sejmu poinformowała o wprowadzeniu tymczasowych zasad wstępu na teren sejmowego kompleksu przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Komentatorzy spekulują, że może być to związane z protestem rodziców osób z niepełnosprawnościami.

„Z przyczyn organizacyjnych i bezpieczeństwa przyznawanie jednorazowych kart wstępu zostaje zawieszone. Jednocześnie dostęp do Sejmu pozostaje możliwy dla posiadaczy stałych i okresowych kart wstępu” — czytamy na stronie Kancelarii Sejmu. Komunikat głosi, że regulacje mają charakter tymczasowy i chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie. 

W Sejmie od ośmiu dni trwa protest rodziców osób z niepełnosprawnościami. Weszli oni na teren kompleksu przy Wiejskiej właśnie dzięki jednorazowym kartom wstępu. Zaczynają pojawiać się zatem pierwsze spekulacje, że decyzja Straży Marszałkowskiej ma na celu zapobieżenie rozrostowi protestu. 

Wcześniej poseł PiS Stanisław Pięta stwierdził, że protest ma charakter polityczny. — Dalsze tolerowanie łamania prawa jest błędem. Z zachowaniem ostrożności Straż Marszałkowska powinna wynieść protestujących i przekazać Policji — mówił.

Od tych słów odciął się marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który na antenie Radia ZET powiedział, że „nie podpisuje się” pod tym komentarzem.

Główne postulaty rodziców osób z niepełnosprawnościami dotyczą wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, które ukończyły już 18 lat oraz zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. 

We wtorek rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie. Ofertę podpisania porozumienia odrzucili przedstawiciele rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy od ubiegłego tygodnia protestują w Sejmie. 

RadioZET.pl/KM